Blocksy Companion Pro - en to vi_VN translation catalogue (2030 entries)

en: Business or Agency
vi_VN: Doanh nghiệp hoặc đại lý

en: Select value
vi_VN: Chọn giá trị

en: Product Waitlist
vi_VN: Danh sách chờ sản phẩm

en: Allow your customers to sign up for a waitlist for products that are out of stock and get notified when they are back in stock.
vi_VN: Cho phép khách hàng của bạn đăng ký vào danh sách chờ cho các sản phẩm đã hết hàng và nhận thông báo khi chúng có hàng trở lại.

en: Clipboard
vi_VN: Bộ nhớ tạm

en: Waitlist
vi_VN: Danh sách chờ

en: Tooltip Visibility
vi_VN: Hiển thị chú thích

en: Container Backdrop Blur
vi_VN: Làm mờ nền của khung chứa

en: Added to Cart: Before product
vi_VN: Đã thêm vào giỏ hàng: Trước sản phẩm

en: Added to Cart: Before actions
vi_VN: Đã thêm vào giỏ hàng: Trước hành động

en: Added to Cart: Before suggested products
vi_VN: Đã thêm vào giỏ hàng: Trước sản phẩm đề xuất

en: Added to Cart: After suggested products
vi_VN: Đã thêm vào giỏ hàng: Sau sản phẩm đề xuất

en: WooCommerce: Added to Cart
vi_VN: WooCommerce: Đã thêm vào giỏ hàng

en: Upsell Products
vi_VN: Sản phẩm bán thêm

en: Cross-sell Products
vi_VN: Sản phẩm bán chéo

en: Auto Close Panel
vi_VN: Tự động đóng bảng điều khiển

en: Automatically close the panel when a filter option is selected.
vi_VN: Tự động đóng bảng điều khiển khi một tùy chọn bộ lọc được chọn.

en: Form Type
vi_VN: Loại biểu mẫu

en: Form Max Width
vi_VN: Chiều rộng tối đa của biểu mẫu

en: Enable For Backorders
vi_VN: Bật cho các đơn đặt hàng trước

en: Allow users to join the waitlist even if the product is on backorder.
vi_VN: Cho phép người dùng tham gia danh sách chờ ngay cả khi sản phẩm đang trong tình trạng đặt hàng trước.

en: Show Users Count
vi_VN: Hiển thị số lượng người dùng

en: Display a counter that reflects the current number of users on the waitlist.
vi_VN: Hiển thị bộ đếm phản ánh số lượng người dùng hiện tại trong danh sách chờ.

en: Logged In Users Only
vi_VN: Chỉ hiển thị cho người dùng đã đăng nhập

en: Display the waitlist feature exclusively to users who are logged in.
vi_VN: Hiển thị tính năng danh sách chờ chỉ cho người dùng đã đăng nhập.

en: Subscription Confirmation
vi_VN: Xác nhận đăng ký

en: Specify which users should verify their waitlist subscription through email confirmation.
vi_VN: Chỉ định người dùng cần xác nhận đăng ký danh sách chờ thông qua email.

en: Waitlist Form Display Conditions
vi_VN: Điều kiện hiển thị biểu mẫu danh sách chờ

en: Choose where you want this Waitlist Form to be displayed.
vi_VN: Chọn nơi bạn muốn hiển thị biểu mẫu danh sách chờ.

en: Message Font
vi_VN: Phông chữ thông điệp

en: Message Color
vi_VN: Màu thông điệp

en: Container Padding
vi_VN: Lề trong vùng chứa

en: Actions
vi_VN: Hành động

en: Invalid request
vi_VN: Yêu cầu không hợp lệ

en: No waitlist found
vi_VN: Không tìm thấy danh sách chờ

en: Waitlists
vi_VN: Danh sách chờ

en: Number of items per page
vi_VN: Số lượng mục mỗi trang

en: Waitlist for %s
vi_VN: Danh sách chờ cho %s

en: Invalid email
vi_VN: Email không hợp lệ

en: You are already on the waitlist
vi_VN: Bạn đã có trong danh sách chờ

en: You have been added to the waitlist
vi_VN: Bạn đã được thêm vào danh sách chờ

en: You have been removed from the waitlist
vi_VN: Bạn đã được xóa khỏi danh sách chờ

en: %s %s joined the waitlist for this item.
vi_VN: %s %s Biểu mẫu danh sách chờ

en: Waitlist Form
vi_VN: Biểu mẫu danh sách chờ

en: Your waitlist subscription has been successfully canceled.
vi_VN: Đăng ký danh sách chờ của bạn đã được hủy thành công.

en: Your waitlist subscription has been successfully confirmed.
vi_VN: Đăng ký danh sách chờ của bạn đã được xác nhận thành công.

en: Search Products
vi_VN: Tìm kiếm sản phẩm

en: Export Subscribers
vi_VN: Xuất danh sách người đăng ký

en: Guest
vi_VN: Khách

en: Edit this customer
vi_VN: Chỉnh sửa khách hàng này

en: Edit
vi_VN: Chỉnh sửa

en: Delete
vi_VN: Xóa

en: View
vi_VN: Xem

en: %s ago
vi_VN: Cách đây %s

en: Is registered
vi_VN: Đã đăng ký

en: Date created
vi_VN: Ngày tạo

en: Waitlist - Back in Stock Notification
vi_VN: Danh sách chờ - Thông báo sản phẩm có hàng lại

en: This email is sent when a product is back in stock
vi_VN: Email này được gửi khi sản phẩm có hàng trở lại

en: A product you are waiting for is back in stock
vi_VN: Sản phẩm bạn đang chờ đã có hàng trở lại

en: Good news! The product you have been waiting for is now back in stock!
vi_VN: Tin tốt! Sản phẩm bạn đang chờ hiện đã có hàng trở lại!

en: Waitlist - Confirm Subscription
vi_VN: Danh sách chờ - Xác nhận đăng ký

en: This email is sent when a user subscribes to a product stock alert and should confirm their subscription
vi_VN: Email này được gửi khi người dùng đăng ký thông báo về sản phẩm và cần xác nhận đăng ký

en: Confirm waitlist subscription
vi_VN: Xác nhận đăng ký danh sách chờ

en: Get notified when {product_title} is back in stock
vi_VN: Nhận thông báo khi {product_title} có hàng trở lại

en: Waitlist - Subscription Confirmed
vi_VN: Danh sách chờ - Đăng ký đã được xác nhận

en: This email is sent after a user confirmed the subscription to a product stock alert
vi_VN: Email này được gửi sau khi người dùng xác nhận đăng ký thông báo sản phẩm

en: Waitlist subscription confirmed
vi_VN: Đăng ký danh sách chờ đã được xác nhận

en: You will be notified when {product_title} is back in stock
vi_VN: Bạn sẽ nhận được thông báo khi {product_title} có hàng trở lại

en: Customer
vi_VN: Khách hàng

en: Enter your email
vi_VN: Nhập email của bạn

en: Join Waitlist
vi_VN: Tham gia danh sách chờ

en: This product is currently sold out!
vi_VN: Sản phẩm này hiện đã hết hàng!

en: No worries! Please enter your e-mail address and we will promptly notify you as soon as the item is back in stock.
vi_VN: Đừng lo! Vui lòng nhập địa chỉ email của bạn và chúng tôi sẽ nhanh chóng thông báo cho bạn ngay khi sản phẩm có hàng trở lại.

en: Great! You have been added to the waitlist for this product. Please check your inbox and confirm the subscription to this waitlist.
vi_VN: Tuyệt vời! Bạn đã được thêm vào danh sách chờ cho sản phẩm này. Vui lòng kiểm tra hộp thư đến và xác nhận đăng ký danh sách chờ này.

en: Great! You have been added to the waitlist for this product. You will receive an email as soon as the item is back in stock.
vi_VN: Tuyệt vời! Bạn đã được thêm vào danh sách chờ cho sản phẩm này. Bạn sẽ nhận được email ngay khi sản phẩm có hàng trở lại.

en: Unsubscribe
vi_VN: Hủy đăng ký

en: Yes
vi_VN: Có

en: No
vi_VN: Không

en: You don't have any products in your waitlist yet.
vi_VN: Bạn chưa có sản phẩm nào trong danh sách chờ.

en: Confirmed
vi_VN: Đã xác nhận

note: translators: %s User name.
en: Hi, %s!
vi_VN: Chào, %s!

en: Great news! The %s from your waitlist is now back in stock!
vi_VN: Tin tốt! %s từ danh sách chờ của bạn hiện đã có hàng trở lại!

en: Click the link below to secure your purchase before it is gone!
vi_VN: Nhấp vào liên kết dưới đây để đảm bảo mua hàng của bạn trước khi sản phẩm hết hàng!

en: You have requested to join the waitlist for this item:
vi_VN: Bạn đã yêu cầu tham gia danh sách chờ cho sản phẩm này:

en: Click the button below to confirm your subscription. Once confirmed, we will notify you when the item is back in stock.
vi_VN: Nhấp vào nút bên dưới để xác nhận đăng ký của bạn. Sau khi xác nhận, chúng tôi sẽ thông báo cho bạn khi sản phẩm có hàng trở lại.

en: Confirm Subscription
vi_VN: Xác nhận đăng ký

en: Please note, the confirmation period is 2 days.
vi_VN: Lưu ý, thời gian xác nhận là 2 ngày.

en: If you don't want to receive any further notifications, please %s
vi_VN: Nếu bạn không muốn nhận thêm thông báo, vui lòng %s

en: unsubscribe
vi_VN: hủy đăng ký

en: You have been successfully added to the waitlist for the following item:
vi_VN: Bạn đã được thêm thành công vào danh sách chờ cho sản phẩm sau:

en: Product:
vi_VN: Sản phẩm:

en: Price:
vi_VN: Giá:

en: Add to cart:
vi_VN: Thêm vào giỏ hàng:

en: Product link:
vi_VN: Liên kết sản phẩm:

en: Click the link below to confirm your subscription. Once confirmed, we will notify you when the item is back in stock.
vi_VN: Nhấp vào liên kết dưới đây để xác nhận đăng ký của bạn. Sau khi xác nhận, chúng tôi sẽ thông báo cho bạn khi sản phẩm có hàng trở lại.

en: If you don't want to receive any further notifications, please unsubscribe by clicking on this link - %s
vi_VN: Nếu bạn không muốn nhận thêm thông báo, vui lòng hủy đăng ký bằng cách nhấp vào liên kết này - %s

en: API URL
vi_VN: URL API

en: More information on how to generate an API key for ActiveCampaign can be found %shere%s.
vi_VN: Thông tin thêm về cách tạo khóa API cho ActiveCampaign có thể được tìm thấy %stại đây%s.

en: Business
vi_VN: Doanh nghiệp

en: Added to Cart Popup
vi_VN: Thông báo đã thêm vào giỏ hàng

en: Show a dynamic confirmation popup with product recommendations whenever items are added to the cart.
vi_VN: Hiển thị một hộp thoại xác nhận động kèm theo gợi ý sản phẩm mỗi khi có mặt hàng được thêm vào giỏ hàng.

en: Trigger Popup On
vi_VN: Kích hoạt Popup khi

en: Product Page
vi_VN: Trang sản phẩm

en: Description Length
vi_VN: Độ dài mô tả

en: Cart Button
vi_VN: Nút giỏ hàng

en: Checkout Button
vi_VN: Nút thanh toán

en: Continue Shopping Button
vi_VN: Nút tiếp tục mua sắm

en: Shipping Info
vi_VN: Thông tin vận chuyển

en: Tax Info
vi_VN: Thông tin thuế

en: Total Info
vi_VN: Thông tin tổng cộng

en: Suggested Products
vi_VN: Sản phẩm gợi ý

en: Related Products
vi_VN: Sản phẩm liên quan

en: Recently Viewed Products
vi_VN: Sản phẩm đã xem gần đây

en: Products Card Type
vi_VN: Loại thẻ sản phẩm

en: Products Visibility
vi_VN: Hiển thị sản phẩm

en: Popup Options
vi_VN: Tùy chọn Popup

en: Popup Backdrop
vi_VN: Phông nền Popup

en: Close Icon Size
vi_VN: Kích thước biểu tượng đóng

en: Product succesfully added to your cart!
vi_VN: Sản phẩm đã được thêm vào giỏ hàng của bạn!

en: Close Modal
vi_VN: Thoát hộp bật lên

en: Popup Shadow
vi_VN: Đổ bóng Popup

en: Popup Border Radius
vi_VN: Bo viền Popup

en: Shipping Cost
vi_VN: Chi phí vận chuyển

en: Tax Amount
vi_VN: Số tiền thuế

en: Cart Total
vi_VN: Tổng giỏ hàng

en: View Cart
vi_VN: Xem giỏ hàng

en: Checkout
vi_VN: Thanh toán

en: Continue Shopping
vi_VN: Tiếp tục mua sắm

en: Recently Viewed
vi_VN: Đã xem gần đây

en: More information on how to create a list in MailPoet can be found %shere%s.
vi_VN: Thông tin thêm về cách tạo danh sách trong MailPoet có thể được tìm thấy %stại đây%s.

en: Color Mode
vi_VN: Chế độ màu

en: One Color
vi_VN: Một màu

en: Dual Color
vi_VN: Hai màu

en: Colors
vi_VN: Màu sắc

en: Color 1
vi_VN: Màu 1

en: Color 2
vi_VN: Màu 2

en: Tooltip
vi_VN: Chú thích

en: Tooltip Text
vi_VN: Văn bản chú thích

en: Tooltip Image
vi_VN: Hình ảnh chú thích

en: Subtype
vi_VN: Loại phụ

en: here
vi_VN: tại đây

en: Item Visibility
vi_VN: Hiển thị mục

en: Hide Missing Language
vi_VN: Ẩn ngôn ngữ bị thiếu

en: Please wait until the lookup table is generated.
vi_VN: Vui lòng đợi cho đến khi bảng tra cứu được tạo.

en: Collapse
vi_VN: Thu gọn

en: Expand
vi_VN: Mở rộng

en: category
vi_VN: danh mục

en: Find by %s
vi_VN: Tìm theo %s

en: Regenerate the product taxonomies lookup table
vi_VN: Tạo lại bảng tra cứu phân loại sản phẩm

en: This tool will regenerate the product taxonomies lookup table data from existing product(s) data. This process may take a while.
vi_VN: Công cụ này sẽ tái tạo dữ liệu bảng tra cứu phân loại sản phẩm từ dữ liệu sản phẩm hiện có. Quá trình này có thể mất một thời gian.

en: Product taxonomies lookup table data is regenerating
vi_VN: Dữ liệu bảng tra cứu phân loại sản phẩm đang được tái tạo

en: Regenerate
vi_VN: Tái tạo

en: Filling in progress (%d)
vi_VN: Đang tiến hành điền (%d)

en: Resume the product taxonomies lookup table regeneration
vi_VN: Tiếp tục quá trình tái tạo bảng tra cứu phân loại sản phẩm

note: translators: %1$s = count of products already processed.
en: This tool will resume the product taxonomies lookup table regeneration at the point in which it was aborted (%1$s products were already processed).
vi_VN: Công cụ này sẽ tiếp tục quá trình tái tạo bảng tra cứu phân loại sản phẩm tại thời điểm nó bị hủy bỏ (%1$s sản phẩm đã được xử lý).

en: Product taxonomies lookup table regeneration process has been resumed.
vi_VN: Quá trình tái tạo bảng tra cứu phân loại sản phẩm đã được tiếp tục.

en: Resume
vi_VN: Tiếp tục

en: Abort the product taxonomies lookup table regeneration
vi_VN: Hủy quá trình tái tạo bảng tra cứu phân loại sản phẩm

en: Product taxonomies lookup table regeneration process has been aborted.
vi_VN: Quá trình tái tạo bảng tra cứu phân loại sản phẩm đã bị hủy.

en: Abort
vi_VN: Hủy

en: Container Border Color
vi_VN: Màu viền của vùng chứa

en: Container Background Color
vi_VN: Màu nền của vùng chứa

en: API Version
vi_VN: Phiên bản API

en: More information on how to generate an API key for Brevo can be found %shere%s.
vi_VN: Thông tin thêm về cách tạo khóa API cho Brevo có thể được tìm thấy %stại đây%s.

en: Hide Documentation Links
vi_VN: Ẩn liên kết tài liệu

en: Hide Video Links
vi_VN: Ẩn liên kết video

en: Display the currently active filters.
vi_VN: Hiển thị các bộ lọc hiện đang hoạt động.

en: Category 1
vi_VN: Danh mục 1

en: Category 2
vi_VN: Danh mục 2

en: Attribute 1
vi_VN: Thuộc tính 1

en: Attribute 2
vi_VN: Thuộc tính 2

en: Date
vi_VN: Ngày

en: Filter by Price Controls
vi_VN: Lọc theo điều khiển giá

en: Filter by Price
vi_VN: Lọc theo giá

en: Widget for filtering the WooCommerce products by price.
vi_VN: Widget để lọc sản phẩm WooCommerce theo giá.

en: Show Tooltip
vi_VN: Hiển thị gợi ý

en: Show Prices
vi_VN: Hiển thị giá

en: Please select a valid taxonomy.
vi_VN: Vui lòng chọn một phân loại hợp lệ.

en: Filter Settings
vi_VN: Cài đặt bộ lọc

en: Show Search Box
vi_VN: Hiển thị hộp tìm kiếm

en: Container Maximum Height
vi_VN: Chiều cao tối đa của vùng chứa

en: Exclude Speciffic Items
vi_VN: Loại trừ các mục cụ thể

en: Update Blocksy Theme Now
vi_VN: Cập nhật chủ đề Blocksy ngay bây giờ

en: Your site is misconfigured and AJAX requests are not reaching your backend. Please click %shere%s to find the common causes and possible solutions to this.<br> Error code - %s
vi_VN: Trang web của bạn đã được cấu hình sai và các yêu cầu AJAX không đến được backend của bạn. Vui lòng nhấn %svào đây%s để tìm hiểu nguyên nhân phổ biến và các giải pháp có thể cho điều này.<br> Mã lỗi - %s

en: Failed to retrieve starter sites list.<br> Error code - %s
vi_VN: Không thể lấy danh sách các mẫu web bắt đầu.<br> Mã lỗi - %s

en: Installing %s
vi_VN: Đang cài đặt %s

en: Preparing data...
vi_VN: Đang chuẩn bị dữ liệu...

en: Required plan
vi_VN: Kế hoạch cần thiết

en: All Plans
vi_VN: Tất cả các kế hoạch

en: Pro
vi_VN: Chuyên nghiệp

en: All Builders
vi_VN: Tất cả các nhà xây dựng

en: Search for a starter site...
vi_VN: Tìm kiếm một mẫu web bắt đầu...

en: Export Site
vi_VN: Xuất trang web

en: Starter site
vi_VN: Mẫu web bắt đầu

en: Select a starter site
vi_VN: Chọn một mẫu web bắt đầu

en: About Me Controls
vi_VN: Điều khiển về tôi

en: Showcase your personal information across your website.
vi_VN: Trưng bày thông tin cá nhân của bạn trên toàn bộ trang web của bạn.

en: Subpage
vi_VN: Trang phụ

en: Breadcrumbs
vi_VN: Điều hướng trang

en: Display navigational links, showing users their path within the site.
vi_VN: Hiển thị các liên kết điều hướng, cho người dùng thấy đường đi của họ trong trang web.

en: Contact Info Controls
vi_VN: Điều khiển thông tin liên hệ

en: Display essential contact details to your visitors.
vi_VN: Hiển thị chi tiết liên hệ cần thiết cho khách truy cập của bạn.

en: Width
vi_VN: Chiều rộng

en: Height
vi_VN: Chiều cao

en: Scale
vi_VN: Tỉ lệ

en: Resolution
vi_VN: Độ phân giải

en: Select the size of the source image.
vi_VN: Chọn kích thước của hình ảnh nguồn.

en: Image Settings
vi_VN: Cài đặt hình ảnh

en: Aspect Ratio
vi_VN: Tỉ lệ khung hình

en: Original
vi_VN: Gốc

en: Icon/Logo
vi_VN: Biểu tượng/Logo

en: Expand on click
vi_VN: Mở rộng khi nhấp

en: Video thumbnail
vi_VN: Hình thu nhỏ video

en: Image Hover Effect
vi_VN: Hiệu ứng di chuột qua hình ảnh

en: Zoom In
vi_VN: Phóng to

en: Zoom Out
vi_VN: Thu nhỏ

en: Alternative Text
vi_VN: Văn bản thay thế

en: Describe the purpose of the image.
vi_VN: Mô tả mục đích của hình ảnh.

en: Leave empty if decorative.
vi_VN: Để trống nếu là trang trí.

en: Image size
vi_VN: Kích thước hình ảnh

en: Logo Gap
vi_VN: Khoảng cách Logo

en: Custom field fallback
vi_VN: Trường tùy chỉnh dự phòng

en: Term additional class
vi_VN: Lớp bổ sung cho thuật ngữ

en: Additional class for term items. Useful for styling.
vi_VN: Lớp bổ sung cho các mục thuật ngữ. Hữu ích cho việc thiết kế.

en: Content Source
vi_VN: Nguồn nội dung

en: Search for field
vi_VN: Tìm kiếm trường

en: Image Source
vi_VN: Nguồn hình ảnh

en: Change heading level
vi_VN: Thay đổi cấp độ tiêu đề

en: Heading 1
vi_VN: Tiêu đề 1

en: Heading 2
vi_VN: Tiêu đề 2

en: Heading 3
vi_VN: Tiêu đề 3

en: Heading 4
vi_VN: Tiêu đề 4

en: Heading 5
vi_VN: Tiêu đề 5

en: Heading 6
vi_VN: Tiêu đề 6

en: Paragraph
vi_VN: Đoạn văn

en: Span
vi_VN: Khoảng

en: Archive Image
vi_VN: Hình ảnh lưu trữ

en: Stock Status
vi_VN: Trạng thái hàng tồn kho

en: Term Title
vi_VN: Tiêu đề thuật ngữ

en: Term Description
vi_VN: Mô tả thuật ngữ

en: Term Image
vi_VN: Hình ảnh thuật ngữ

en: Term Count
vi_VN: Số lượng thuật ngữ

en: Excerpt
vi_VN: Tóm tắt

en: Post Date
vi_VN: Ngày đăng

en: Terms
vi_VN: Mục phân loại

en: Archive Title
vi_VN: Tiêu đề lưu trữ

en: Archive Description
vi_VN: Mô tả lưu trữ

en: Fetch and display content from various sources.
vi_VN: Lấy và hiển thị nội dung từ nhiều nguồn.

en: Dynamic Title
vi_VN: Tiêu đề động

en: Dynamic Excerpt
vi_VN: Tóm tắt động

en: Dynamic Post Date
vi_VN: Ngày đăng động

en: Dynamic Comments
vi_VN: Bình luận động

en: Dynamic Terms
vi_VN: Thuật ngữ động

en: Dynamic Author
vi_VN: Tác giả động

en: Dynamic Featured Image
vi_VN: Hình ảnh nổi bật động

en: Dynamic Author Avatar
vi_VN: Hình đại diện tác giả động

en: Dynamic Price
vi_VN: Giá động

en: Dynamic Stock Status
vi_VN: Trạng thái hàng tồn kho động

en: Dynamic Brands
vi_VN: Thương hiệu động

en: Dynamic SKU
vi_VN: SKU động

en: Dynamic Rating
vi_VN: Đánh giá động

en: Dynamic Term Title
vi_VN: Tiêu đề thuật ngữ động

en: Dynamic Term Description
vi_VN: Mô tả thuật ngữ động

en: Dynamic Term Count
vi_VN: Số lượng thuật ngữ động

en: Dynamic Term Image
vi_VN: Hình ảnh thuật ngữ động

en: Rated %s out of 5
vi_VN: Được đánh giá %s trên 5

en: Unknown
vi_VN: Không rõ

en: List view
vi_VN: Xem dạng danh sách

en: Grid view
vi_VN: Xem dạng lưới

en: Tablet Columns
vi_VN: Cột máy tính bảng

en: Mobile Columns
vi_VN: Cột di động

en: Post Template
vi_VN: Mẫu bài viết

en: Reset layout
vi_VN: Đặt lại bố cục

en: Pagination
vi_VN: Phân trang

en: Block ID
vi_VN: ID khối

en: Please look at the documentation for more information on why this is useful.
vi_VN: Vui lòng xem tài liệu để biết thêm thông tin về lý do tại sao điều này hữu ích.

en: Choose a pattern
vi_VN: Chọn một mẫu

en: Search for patterns
vi_VN: Tìm kiếm mẫu

en: Publish Date
vi_VN: Ngày xuất bản

en: Menu Order
vi_VN: Thứ tự menu

en: Order
vi_VN: Thứ tự

en: Descending
vi_VN: Giảm dần

en: Ascending
vi_VN: Tăng dần

en: Sticky Posts
vi_VN: Bài viết ghim

en: Only
vi_VN: Chỉ

en: Parameters
vi_VN: Tham số

en: Create Custom Layout
vi_VN: Tạo bố cục tùy chỉnh

en: Advanced Posts
vi_VN: Bài viết nâng cao

en: Inherit the Customizer layout, start with a pattern or create a custom layout
vi_VN: Kế thừa bố cục của tùy biến, bắt đầu với một mẫu hoặc tạo một bố cục tùy chỉnh

en: Inherit From Customizer
vi_VN: Kế thừa từ tùy biến

en: Choose Pattern
vi_VN: Chọn mẫu

en: Search for a term
vi_VN: Tìm kiếm một thuật ngữ

en: Include %s
vi_VN: Bao gồm %s

en: Related
vi_VN: Liên quan

en: Create advanced queries based on your specified criterias.
vi_VN: Tạo các truy vấn nâng cao dựa trên các tiêu chí bạn đã chỉ định.

en: Button Outside
vi_VN: Nút Bên ngoài

en: Use button with text
vi_VN: Sử dụng nút với văn bản

en: Button Icon Color
vi_VN: Màu biểu tượng nút

en: Dropdown Background Color
vi_VN: Màu nền Dropdown

en: Dropdown Shadow Color
vi_VN: Màu bóng Dropdown

en: Select category
vi_VN: Chọn danh mục

en: Advanced Search
vi_VN: Tìm kiếm nâng cao

en: Quickly find specific content on your site.
vi_VN: Nhanh chóng tìm thấy nội dung cụ thể trên trang web của bạn.

en: Icons Background Colors
vi_VN: Màu nền biểu tượng

en: Icons Border Colors
vi_VN: Màu viền biểu tượng

en: Share Box Controls
vi_VN: Điều khiển hộp chia sẻ

en: Share content on social media, boosting visibility & engagement.
vi_VN: Chia sẻ nội dung trên mạng xã hội, tăng tầm nhìn & sự tham gia.

en: Socials Controls
vi_VN: Điều khiển mạng xã hội

en: Display your social media profiles and boost the site engagement.
vi_VN: Hiển thị hồ sơ mạng xã hội của bạn và tăng sự tham gia trang web.

en: Socials
vi_VN: Mạng xã hội

en: Count
vi_VN: Đếm

en: Advanced Taxonomies
vi_VN: Phân loại nâng cao

en: Start with a pattern or create a custom layout
vi_VN: Bắt đầu với một mẫu hoặc tạo bố cục tùy chỉnh

en: Taxonomy Template
vi_VN: Mẫu phân loại

en: Expandable Container
vi_VN: Container có thể mở rộng

en: Widgets Wrapper
vi_VN: Bao bọc Widget

en: Parameters options
vi_VN: Tùy chọn tham số

en: All options are currently hidden
vi_VN: Tất cả các tùy chọn hiện đang bị ẩn

en: All options reset
vi_VN: Đặt lại tất cả các tùy chọn

en: Reset all
vi_VN: Đặt lại tất cả

en: The expiration date cannot be set earlier than the start date.
vi_VN: Ngày hết hạn không thể được đặt sớm hơn ngày bắt đầu.

en: No demo name provided.
vi_VN: Không có tên demo được cung cấp.

en: Stock Scarcity
vi_VN: Khan hiếm hàng tồn kho

en: Show the remaining stock of a product to create a sense of urgency and encourage your visitors to make a purchase.
vi_VN: Hiển thị số lượng hàng tồn kho còn lại của một sản phẩm để tạo cảm giác gấp rút và khuyến khích khách truy cập của bạn thực hiện mua hàng.

en: Action required - please update Blocksy theme to the latest version!
vi_VN: Yêu cầu hành động - vui lòng cập nhật chủ đề Blocksy lên phiên bản mới nhất!

en: We detected that you are using an outdated version of Blocksy theme.
vi_VN: Chúng tôi phát hiện ra rằng bạn đang sử dụng phiên bản lỗi thời của chủ đề Blocksy.

en: In order to take full advantage of all features the core has to offer - please install and activate the latest version of Blocksy theme.
vi_VN: Để tận dụng tối đa tất cả các tính năng mà lõi phải cung cấp - vui lòng cài đặt và kích hoạt phiên bản mới nhất của chủ đề Blocksy.

en: Make Name Field Required
vi_VN: Yêu cầu trường tên

en: Tag
vi_VN: Thẻ

en: Taxonomy Source
vi_VN: Nguồn phân loại

en: Module Title Icon Source
vi_VN: Nguồn biểu tượng tiêu đề module

en: Products Status
vi_VN: Trạng thái sản phẩm

en: On Sale
vi_VN: Đang giảm giá

en: Top Rated
vi_VN: Đánh giá hàng đầu

en: Best Sellers
vi_VN: Bán chạy nhất

en: Show Product Price
vi_VN: Hiển thị giá sản phẩm

en: Show Taxonomy
vi_VN: Hiển thị phân loại

en: Taxonomy Style
vi_VN: Loại phân loại

en: Underline
vi_VN: Gạch dưới

en: Image Width
vi_VN: Chiều rộng hình ảnh

en: Taxonomy Font
vi_VN: Phông chữ phân loại

en: Taxonomies Font Color
vi_VN: Màu phông chữ phân loại

en: Taxonomies Button Color
vi_VN: Màu nút phân loại

en: Taxonomy Font Color
vi_VN: Màu phông chữ phân loại

en: Image Border Radius
vi_VN: Bán kính viền hình ảnh

en: Patterns that contain buttons and call to actions.
vi_VN: Các mẫu chứa nút và kêu gọi hành động.

en: Home Page Text
vi_VN: Văn bản trang chủ

en: Sorry, you don't have permission to install child themes.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không có quyền cài đặt chủ đề con.

en: Sorry, you don't have permission to erase content.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không có quyền xóa nội dung.

en: Sorry, you don't have permission to install content.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không có quyền cài đặt nội dung.

en: No demo data found.
vi_VN: Không tìm thấy dữ liệu demo.

en: No pages to assign.
vi_VN: Không có trang để gán.

en: Sorry, you don't have permission to finish the installation.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không có quyền hoàn thành việc cài đặt.

en: Sorry, you don't have permission to install options.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không có quyền cài đặt tùy chọn.

en: No demo to install
vi_VN: Không có demo để cài đặt

en: Sorry, you don't have permission to uninstall plugins.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không có quyền gỡ cài đặt plugin.

en: Sorry, you don't have permission to install plugins.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không có quyền cài đặt plugin.

en: No plugins to install.
vi_VN: Không có plugin để cài đặt.

en: Sorry, you don't have permission to install widgets.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không có quyền cài đặt widget.

en: No widgets to install.
vi_VN: Không có widget để cài đặt.

en: Fields Gap
vi_VN: Khoảng cách trường

en: User Source
vi_VN: Nguồn người dùng

en: Dynamic
vi_VN: Động

en: User
vi_VN: Người dùng

en: Image Shape
vi_VN: Hình dạng hình ảnh

en: Alignment
vi_VN: Căn chỉnh

en: Social Channels
vi_VN: Kênh xã hội

en: Official
vi_VN: Chính thức

en: View Profile
vi_VN: Xem hồ sơ

en: Contact Information
vi_VN: Thông tin liên hệ

en: Date type
vi_VN: Loại ngày

en: Published Date
vi_VN: Ngày xuất bản

en: Modified Date
vi_VN: Ngày sửa đổi

en: Default format
vi_VN: Định dạng mặc định

en: Example: January 24, 2022
vi_VN: Ví dụ: 24 tháng 1, 2022

en: Custom date format
vi_VN: Định dạng ngày tùy chỉnh

en: Enter a date or time
vi_VN: Nhập ngày hoặc thời gian

en: No comments
vi_VN: Không có bình luận

en: One comment
vi_VN: Một bình luận

en: Multiple comments
vi_VN: Nhiều bình luận

en: Separator
vi_VN: Dấu phân cách

en: Author Field
vi_VN: Trường tác giả

en: Nickname
vi_VN: Biệt danh

en: Display Name
vi_VN: Tên hiển thị

en: First Name
vi_VN: Tên

en: Last Name
vi_VN: Họ

en: Link to post
vi_VN: Liên kết đến bài viết

en: Link to author page
vi_VN: Liên kết đến trang tác giả

en: Link to term page
vi_VN: Liên kết đến trang thuật ngữ

en: Link to archive page
vi_VN: Liên kết đến trang lưu trữ

en: Open in new tab
vi_VN: Mở trong tab mới

en: Link Rel
vi_VN: Liên kết Rel

en: Terms accent color
vi_VN: Màu sắc nhấn mạnh thuật ngữ

en: Select Category
vi_VN: Chọn danh mục

en: Taxonomy Children
vi_VN: Thuật ngữ con

en: Search Through Taxonomies
vi_VN: Tìm kiếm qua các thuật ngữ

en: Search through taxonomies from selected custom post types.
vi_VN: Tìm kiếm qua phân loại từ các loại nội dung tùy chỉnh đã chọn.

en: Share Icons
vi_VN: Biểu tượng chia sẻ

en: Archive Item with Taxonomy ID
vi_VN: Mục lưu trữ với ID thuật ngữ

en: WooCommerce Archive Item with Taxonomy ID
vi_VN: Mục lưu trữ WooCommerce với ID thuật ngữ

en: Archive Loop Speciffic
vi_VN: Lặp lưu trữ cụ thể

en: Post Archives
vi_VN: Lưu trữ bài viết

en: Single Product ID
vi_VN: ID sản phẩm đơn

en: Single Product with Taxonomy ID
vi_VN: Sản phẩm đơn với ID thuật ngữ

en: Private: %s
vi_VN: Riêng tư: %s

en: Protected: %s
vi_VN: Được bảo vệ: %s

en: WooCommerce Single Product
vi_VN: Sản phẩm đơn WooCommerce

en: Video Size
vi_VN: Kích thước video

en: Contain
vi_VN: Chứa

en: Cover
vi_VN: Bìa

note: translators: placeholder here means the actual URL.
en: Choose how the video will fill its container. More info about this can be found %shere%s.
vi_VN: Chọn cách video sẽ điền vào vùng chứa của nó. Thông tin thêm về điều này có thể được tìm thấy %stại đây%s.

en: Posts - Layout 1
vi_VN: Bài viết - Bố cục 1

en: Posts - Layout 2
vi_VN: Bài viết - Bố cục 2

en: Posts - Layout 3
vi_VN: Bài viết - Bố cục 3

en: Posts - Layout 4
vi_VN: Bài viết - Bố cục 4

en: Posts - Layout 5
vi_VN: Bài viết - Bố cục 5

en: Taxonomies - Layout 1
vi_VN: Thuật ngữ - Bố cục 1

en: Taxonomies - Layout 2
vi_VN: Thuật ngữ - Bố cục 2

en: Taxonomies - Layout 3
vi_VN: Thuật ngữ - Bố cục 3

en: Taxonomies - Layout 4
vi_VN: Thuật ngữ - Bố cục 4

en: Action Link
vi_VN: Liên kết hành động

en: Additional User Info
vi_VN: Thông tin người dùng bổ sung

en: Available fields: {user_email}, {user_name}, {user_role}
vi_VN: Các trường có sẵn: {user_email}, {user_name}, {user_role}

en: Items Hover Effect
vi_VN: Hiệu ứng di chuột qua các mục

en: Boxed Color
vi_VN: Màu đóng hộp

en: Link Active
vi_VN: Liên kết đang hoạt động

en: Close Trigger Delay
vi_VN: Độ trễ kích hoạt đóng

en: Set the close delay time (in seconds) after the form submit action is detected.
vi_VN: Đặt thời gian độ trễ đóng (theo giây) sau khi hành động gửi biểu mẫu được phát hiện.

en: Featured Icon/Logo
vi_VN: Biểu tượng/Logo nổi bật

en: Upvote
vi_VN: Bình chọn lên

en: Downvote
vi_VN: Bình chọn xuống

en: Blocksy Brands
vi_VN: Thương hiệu Blocksy

en: Choose page
vi_VN: Chọn trang

en: Choose a custom thank you page for this product.
vi_VN: Chọn một trang cảm ơn tùy chỉnh cho sản phẩm này.

en: Product Image Visibility
vi_VN: Hiển thị hình ảnh sản phẩm

en: Product Price & Stock Visibility
vi_VN: Hiển thị giá & kho sản phẩm

en: Trigger Icon Type
vi_VN: Loại biểu tượng kích hoạt

en: Trigger Visibility
vi_VN: Hiển thị kích hoạt

en: Trigger Label
vi_VN: Nhãn kích hoạt

en: Panel Default State
vi_VN: Trạng thái mặc định của bảng điều khiển

en: Closed
vi_VN: Đã đóng

en: Opened
vi_VN: Đã mở

en: Panel AJAX Reveal
vi_VN: Bảng điều khiển hiển thị AJAX

en: Autoplay Gallery
vi_VN: Tự động phát thư viện

en: Delay (in seconds)
vi_VN: Trễ (theo giây)

en: Columns Spacing
vi_VN: Khoảng cách cột

en: Arrows Visibility
vi_VN: Hiển thị mũi tên

en: Prev/Next Arrow
vi_VN: Mũi tên trước/sau

en: Prev/Next Background
vi_VN: Nền trước/sau

en: Add {items} more items to get free shipping!
vi_VN: Thêm {items} mục nữa để nhận miễn phí vận chuyển!

en: Count Criteria
vi_VN: Tiêu chí đếm

en: Price
vi_VN: Giá

en: Items
vi_VN: Mục

en: Goal Items
vi_VN: Mục mục tiêu

en: Amount of items the client has to buy in order to get free shipping.
vi_VN: Số lượng mục mà khách hàng phải mua để nhận miễn phí vận chuyển.

en: You can use dynamic code tags such as {items} inside this option.
vi_VN: Bạn có thể sử dụng các thẻ mã động như {items} bên trong tùy chọn này.

en: Bar Color
vi_VN: Màu thanh

en: 🚨 Hurry up! Only {items} units left in stock!
vi_VN: 🚨 Nhanh lên! Chỉ còn {items} đơn vị trong kho!

en: Stock Threshold
vi_VN: Ngưỡng kho

en: Show the stock scarcity module when product stock is below this number.
vi_VN: Hiển thị mô-đun khan hiếm kho khi số lượng sản phẩm trong kho dưới con số này.

en: Message
vi_VN: Tin nhắn

en: Bar Height
vi_VN: Chiều cao thanh

en: Swatches removed
vi_VN: Đã xóa mẫu màu

en: Swatches saved
vi_VN: Đã lưu mẫu màu

en: Custom Attributes
vi_VN: Thuộc tính tùy chỉnh

en: Terms Limit
vi_VN: Giới hạn điều khoản

en: Set how many terms you want to display in this attribute.
vi_VN: Đặt số lượng điều khoản bạn muốn hiển thị trong thuộc tính này.

en: Limit
vi_VN: Giới hạn

en: Set how many terms you want to display in each attribute.
vi_VN: Đặt số lượng điều khoản bạn muốn hiển thị trong mỗi thuộc tính.

en: Mixed Swatches
vi_VN: Mẫu màu hỗn hợp

en: Generate Variation URL
vi_VN: Tạo URL biến thể

en: Generate a shareable single product page URL with pre-selected variation attributes.
vi_VN: Tạo URL trang sản phẩm đơn có thể chia sẻ với các thuộc tính biến thể được chọn trước.

en: Display if query string is present in URL
vi_VN: Hiển thị nếu chuỗi truy vấn có trong URL

en: Add Conditions
vi_VN: Thêm điều kiện

en: Upgrade to the agency plan and get instant access to this starter site and many other features.
vi_VN: Nâng cấp lên gói đại lý và có quyền truy cập ngay vào mẫu web bắt đầu này cùng nhiều tính năng khác.

en: Documentation
vi_VN: Tài liệu hướng dẫn

en: Manage
vi_VN: Quản lý

en: Video Tutorial
vi_VN: Video hướng dẫn

en: Advanced Mode
vi_VN: Chế độ nâng cao

en: Select product
vi_VN: Chọn sản phẩm

en: Monday
vi_VN: Thứ hai

en: Tuesday
vi_VN: Thứ ba

en: Wednesday
vi_VN: Thứ tư

en: Thursday
vi_VN: Thứ năm

en: Friday
vi_VN: Thứ sáu

en: Saturday
vi_VN: Thứ bảy

en: Sunday
vi_VN: Chủ nhật

en: Mon
vi_VN: T2

en: Start Time
vi_VN: Thời gian bắt đầu

en: Tue
vi_VN: T3

en: Wed
vi_VN: T4

en: Stop Time
vi_VN: Thời gian dừng

en: Thu
vi_VN: T5

en: Fri
vi_VN: T6

en: Sat
vi_VN: T7

en: Sun
vi_VN: CN

en: Every day
vi_VN: Mỗi ngày

en: Only weekends
vi_VN: Chỉ cuối tuần

en: Only weekdays
vi_VN: Chỉ các ngày trong tuần

en: Select sub field
vi_VN: Chọn trường phụ

en: Display based on referer domain
vi_VN: Hiển thị dựa trên tên miền tham chiếu

en: Display if cookie is present
vi_VN: Hiển thị nếu có cookie

en: Upgrade to the agency plan and get instant access to this and many other features.
vi_VN: Nâng cấp lên gói đại lý và có quyền truy cập ngay vào tính năng này cũng như nhiều tính năng khác.

en: This is a Pro starter site
vi_VN: Đây là mẫu web bắt đầu Pro

en: Upgrade to any pro plan and get instant access to this starter site and many other features.
vi_VN: Nâng cấp lên bất kỳ gói pro nào và có quyền truy cập ngay vào mẫu web bắt đầu này cũng như nhiều tính năng khác.

en: Upgrade to the business or agency plan and get instant access to this starter site and many other features.
vi_VN: Nâng cấp lên gói doanh nghiệp hoặc đại lý và nhận quyền truy cập ngay vào trang web mẫu này cùng với nhiều tính năng khác.

en: This is a Pro extension
vi_VN: Đây là một tiện ích mở rộng Pro

en: Agency
vi_VN: Đại lý

en: Free
vi_VN: Miễn phí

en: Compare Plans
vi_VN: So sánh các kế hoạch

en: Personal
vi_VN: Cá nhân

en: This is a Pro feature
vi_VN: Đây là một tính năng Pro

en: Upgrade to any pro plan and get instant access to this and many other feature.
vi_VN: Nâng cấp lên bất kỳ gói Pro nào và có quyền truy cập ngay vào tính năng này cũng như nhiều tính năng khác.

en: Upgrade to the business or agency plan and get instant access to this and many other features.
vi_VN: Nâng cấp lên gói doanh nghiệp hoặc đại lý và nhận quyền truy cập ngay vào tính năng này cùng với nhiều tính năng khác.

en: In order to take full advantage of all features it has to offer - please install and activate the Blocksy theme also.
vi_VN: Để tận dụng tối đa tất cả các tính năng mà nó cung cấp - vui lòng cài đặt và kích hoạt giao diện Blocksy và Plugin Blocksy Companion.

en: Install and activate the Blocksy theme
vi_VN: Cài đặt và kích hoạt Giao diện Blocksy

en: Action Required - Install Blocksy Theme
vi_VN: Yêu cầu hành động - Cài đặt giao diện Blocksy

en: Blocksy Companion is the complementary plugin to Blocksy theme. It adds a bunch of great features to the theme and acts as an unlocker for the Blocksy Pro package.
vi_VN: Blocksy Companion là plugin bổ sung cho chủ đề Blocksy. Nó thêm một loạt các tính năng tuyệt vời vào chủ đề và hoạt động như một bộ mở khóa cho gói Blocksy Pro.

en: Show Image Frame
vi_VN: Hiển thị khung hình ảnh

en: Show Label
vi_VN: Hiển thị nhãn

en: Show Counter
vi_VN: Hiển thị bộ đếm

en: Show Reset Button
vi_VN: Hiển thị nút đặt lại

en: Show or hide reset filter button.
vi_VN: Hiển thị hoặc ẩn nút đặt lại bộ lọc.

en: Shop Filters Controls
vi_VN: Kiểm soát bộ lọc cửa hàng

en: Shop Filters
vi_VN: Bộ lọc cửa hàng

en: Widget for filtering the WooCommerce products loop by category, attribute or brand.
vi_VN: Tiện ích để lọc vòng lặp sản phẩm WooCommerce theo danh mục, thuộc tính hoặc thương hiệu.

en: Insert a specific Content Block anywhere on the site.
vi_VN: Chèn một Khối nội dung cụ thể ở bất kỳ đâu trên trang web.

en: Nothing Found Template
vi_VN: Không tìm thấy mẫu

en: Maintenance Template
vi_VN: Mẫu bảo trì

en: Video Options
vi_VN: Tùy chọn Video

en: Display order overhiew section.
vi_VN: Hiển thị phần tổng quan đơn hàng.

en: Order Details
vi_VN: Chi tiết đơn hàng

en: Display order details section.
vi_VN: Hiển thị phần chi tiết đơn hàng.

en: Filter By
vi_VN: Lọc theo

en: Attribute
vi_VN: Thuộc tính

en: Display Type
vi_VN: Loại hiển thị

en: List
vi_VN: Danh sách

en: Image Aspect Ratio
vi_VN: Tỷ lệ khung hình ảnh

en: Image Max width
vi_VN: Chiều rộng tối đa của hình ảnh

en: Multiple Selections
vi_VN: Lựa chọn nhiều

en: Allow selecting multiple items in a filter.
vi_VN: Cho phép chọn nhiều mục trong một bộ lọc.

en: Select attribute
vi_VN: Chọn thuộc tính

en: Show Hierarchy
vi_VN: Hiển thị hệ thống phân cấp

en: Expandable
vi_VN: Có thể mở rộng

en: Expanded by Default
vi_VN: Mở rộng theo mặc định

en: Show Checkboxes
vi_VN: Hiển thị hộp kiểm

en: Show Brands Images
vi_VN: Hiển thị ảnh thương hiệu

en: Show Swatches
vi_VN: Hiển thị mẫu

en: Upload only the %s.woff2%s or %s.ttf%s font file formats. Don't convert variable fonts by yourself. Ask the font provider to hand a correct file or the %svariable%s font won't work.
vi_VN: Chỉ tải lên định dạng tệp phông chữ %s.woff2%s hoặc %s.ttf%s. Đừng tự mình chuyển đổi các phông chữ khác nhau. Hãy yêu cầu nhà cung cấp phông chữ cung cấp tệp chính xác, nếu không phông chữ %svariable%s sẽ không hoạt động.

en: Preload Subsets
vi_VN: Tải trước tập hợp con

en: Select Variations
vi_VN: Chọn biến thể

en: Local Google Fonts Settings
vi_VN: Cài đặt phông chữ Google cục bộ

en: Select font
vi_VN: Chọn phông chữ

en: Download Font
vi_VN: Tải phông chữ

en: Save Font
vi_VN: Lưu phông chữ

en: Companion Plugin Details
vi_VN: Chi tiết plugin Companion

en: Please select a valid attribute.
vi_VN: Vui lòng chọn một thuộc tính hợp lệ.

en: Exclude %s
vi_VN: Loại trừ %s

en: Product Attributes
vi_VN: Thuộc tính sản phẩm

en: Billing address
vi_VN: Địa chỉ thanh toán

en: Shipping address
vi_VN: Địa chỉ giao hàng

en: Subtotal
vi_VN: Tổng phụ

en: Shipping
vi_VN: Vận chuyển

en: Free shipping
vi_VN: Miễn phí vận chuyển

en: Payment method
vi_VN: Phương thức thanh toán

en: Cash on delivery
vi_VN: Thanh toán khi nhận hàng

en: Total
vi_VN: Tổng cộng

en: Order number
vi_VN: Số đơn hàng

en: Customer Details
vi_VN: Chi tiết khách hàng

en: Display customer details section.
vi_VN: Hiển thị phần chi tiết khách hàng.

en: Order Overview
vi_VN: Tổng quan đơn hàng

en: Once you insert your %sProject ID%s and click the "Fetch Fonts" button, your fonts will become available in all theme’s typography options.
vi_VN: Sau khi bạn chèn %sID Dự an%s và nhấp vào nút "Tìm nạp phông chữ", phông chữ của bạn sẽ có sẵn trong tất cả các tùy chọn kiểu chữ của giao diện.

en: Upload Font
vi_VN: Tải lên phông chữ

en: Preload Variations
vi_VN: Tải trước các biến thể

en: Simple Font
vi_VN: Phông chữ đơn giản

en: Variable Font
vi_VN: Phông chữ Biến đổi

en: Preload
vi_VN: Tải trước

en: Available Fonts
vi_VN: Phông chữ khả dụng

en: More information on how to generate an API key for Campaign Monitor can be found %shere%s.
vi_VN: Bạn có thể tìm thêm thông tin về cách tạo API key cho Giám sát chiến dịch %stại đây%s.

en: Connect Newsletter Provider
vi_VN: Kết nối nhà cung cấp bản tin

en: Provider
vi_VN: Các nhà cung cấp

en: Fetching...
vi_VN: Đang tìm nạp...

en: Please enter a valid Project ID to get all fonts.
vi_VN: Vui lòng nhập ID Dự Án hợp lệ để nhận tất cả các font.

en: This provider is used only for testing purposes. It doesnt register any real subscribers.
vi_VN: Nhà cung cấp này chỉ được sử dụng cho mục đích thử nghiệm. Nó không đăng ký bất kỳ người đăng ký thực sự nào.

en: Badge Color
vi_VN: Màu huy hiệu

en: Button Text Color
vi_VN: Màu văn bản nút

en: Newsletter Controls
vi_VN: Kiểm soát bản tin

en: Live Results Product Status
vi_VN: Kết quả trực tiếp Trạng thái sản phẩm

en: Taxonomy Filter
vi_VN: Bộ lọc phân loại

en: Filter Visibility
vi_VN: Hiển thị bộ lọc

en: Input Border Radius
vi_VN: Bán kính viền đầu vào

en: Dropdown Font
vi_VN: Phông chữ Menu thả xuống

en: You don't have any products in your compare list yet.
vi_VN: Bạn chưa có sản phẩm nào trong danh sách so sánh.

en: In Stock
vi_VN: Trong kho

en: Active Filters
vi_VN: Bộ lọc đang hoạt động

en: Active Filters Label
vi_VN: Nhãn bộ lọc đang hoạt động

en: Reset Filters
vi_VN: Đặt lại các bộ lọc

en: Reset Filter
vi_VN: Đặt lại bộ lọc

en: Color
vi_VN: Màu sắc

en: Short Name
vi_VN: Tên ngắn

en: Sorry, this product is unavailable. Please choose a different combination.
vi_VN: Xin lỗi, sản phẩm này không có sẵn. Vui lòng chọn một sự kết hợp khác.

en: Out of Stock
vi_VN: Hết hàng

en: Display Variations Inline
vi_VN: Hiển thị biến thể nội tuyến

en: Swatches
vi_VN: Mẫu

en: Color Swatches
vi_VN: Mẫu màu

en: Swatch Shape
vi_VN: Hình dạng mẫu

en: Round
vi_VN: Tròn

en: Single Page Swatch Size
vi_VN: Kích thước mẫu trang đơn

en: Widget Swatch Size
vi_VN: Kích thước mẫu màu của tiện ích

en: Archive Cards Swatch Size
vi_VN: Lưu trữ kích thước mẫu thẻ

en: Image Swatches
vi_VN: Mẫu hình ảnh

en: Button Swatches
vi_VN: Mẫu nút

en: Wishlist Button
vi_VN: Nút Yêu thích

en: Specific Product Variation
vi_VN: Biến thể sản phẩm cụ thể

en: This option will allow you to add a speciffic product variation to wishlist.
vi_VN: Tùy chọn này sẽ cho phép bạn thêm một biến thể sản phẩm cụ thể vào danh sách yêu thích.

en: Browse products
vi_VN: Duyệt sản phẩm

en: Link Icons
vi_VN: Biểu tượng liên kết

en: Download
vi_VN: Tải về

en: Style & Color
vi_VN: Kiểu & Màu sắc

en: Dropdown Arrow
vi_VN: Mũi tên Menu thả xuống

en: Live Results Product Price
vi_VN: Kết quả trực tiếp Giá sản phẩm

en: Add New Size Guide
vi_VN: Thêm hướng dẫn kích thước

en: Edit Size Guide
vi_VN: Sửa hướng dẫn kích thước

en: New Size Guide
vi_VN: Hướng dẫn kích thước mới

en: View Size Guide
vi_VN: Xem Hướng dẫn Kích thước

en: Search Size Guides
vi_VN: Tìm kiếm hướng dẫn kích thước

en: Close Sizes Modal
vi_VN: Kích thước nút đóng hộp bật lên

en: Size Guide Display Conditions
vi_VN: Điều kiện hiển thị hướng dẫn kích thước

en: Choose where you want this size guide to be displayed.
vi_VN: Chọn nơi bạn muốn hiển thị hướng dẫn kích thước này.

en: Sorry, no products matched your selection. Please choose a different combination.
vi_VN: Rất tiếc, không có sản phẩm nào phù hợp với lựa chọn của bạn. Vui lòng chọn một sự kết hợp khác.

en: Please select some product options before adding this product to your cart.
vi_VN: Vui lòng chọn một số tùy chọn sản phẩm trước khi thêm sản phẩm này vào giỏ hàng của bạn.

en: Amount the client has to reach in order to get free shipping.
vi_VN: Số tiền mà khách hàng phải đạt được để được giao hàng miễn phí.

en: The calculation method will be based on WooCommerce zones.
vi_VN: Phương pháp tính toán sẽ dựa trên các khu vực WooCommerce.

en: Discount Calculation
vi_VN: Tính toán giảm giá

en: Include or exclude the discount code when calculating the shipping progress.
vi_VN: Bao gồm hoặc loại trừ mã giảm giá khi tính toán tiến trình vận chuyển.

en: Default Message
vi_VN: Thông điệp mặc định

en: You can use dynamic code tags such as {price} inside this option.
vi_VN: Bạn có thể sử dụng các thẻ mã động như {price} bên trong tùy chọn này.

en: Success Message
vi_VN: Thông báo thành công

en: Size Guides
vi_VN: Hướng dẫn kích thước

en: Size Guide Placement
vi_VN: Vị trí hướng dẫn kích thước

en: Side Panel
vi_VN: Bảng điều khiển bên

en: Reveal From
vi_VN: Tiết lộ từ

en: Columns & Products
vi_VN: Cột & Sản phẩm

en: Number of products
vi_VN: Số sản phẩm

en: Share Box Icons Color
vi_VN: Màu biểu tượng hộp chia sẻ

en: Free Shipping Bar
vi_VN: Thanh vận chuyển miễn phí

en: Show if cart is empty
vi_VN: Hiển thị nếu giỏ hàng trống

en: Congratulations! You got free shipping 🎉
vi_VN: Chúc mừng! Bạn đã nhận được miễn phí vận chuyển 🎉

en: Add {price} more to get free shipping!
vi_VN: Thêm {price} nữa để được giao hàng miễn phí!

en: Show In Cart Page
vi_VN: Hiển thị trên trang giỏ hàng

en: Show In Checkout Page
vi_VN: Hiển thị trên trang thanh toán

en: Show In Mini Cart
vi_VN: Hiển thị trong giỏ hàng nhỏ

en: Calculation Method
vi_VN: Phương pháp tính toán

en: Goal Amount
vi_VN: Số tiền mục tiêu

en: Automatically scroll page to top after user interaction.
vi_VN: Tự động cuộn trang lên đầu sau khi người dùng tương tác.

en: Shopping Cart
vi_VN: Giỏ hàng

en: Close cart drawer
vi_VN: Đóng ngăn kéo giỏ hàng

en: WooCommerce Filters Canvas
vi_VN: Bộ lọc Canvas WooCommerce

en: Filters Canvas
vi_VN: Bộ lọc Canvas

en: Panel Height
vi_VN: Chiều cao bảng điều khiển

en: Auto
vi_VN: Tự động

en: Custom Height
vi_VN: Chiều cao tùy chỉnh

en: Panel Columns
vi_VN: Cột bảng điều khiển

en: Panel Backdrop
vi_VN: Phông nền Bảng điều khiển

en: Widget Area Source
vi_VN: Nguồn khu vực tiện ích

en: WooCommerce Sidebar
vi_VN: Thanh bên WooCommerce

en: Days
vi_VN: Ngày

en: Hours
vi_VN: Giờ

en: Min
vi_VN: Phút

en: Sec
vi_VN: Giây

en: Hurry up! This sale ends in
vi_VN: Nhanh lên! Đợt bán hàng này kết thúc trong

en: Countdown Box
vi_VN: Hộp đếm ngược

en: Quick view
vi_VN: Xem nhanh

en: Additional Actions
vi_VN: Hành động bổ sung

en: Buttons Type
vi_VN: Loại nút

en: Button
vi_VN: Nút bấm

en: Modal Trigger
vi_VN: Kích hoạt hộp bật lên

en: Card
vi_VN: Thẻ

en: Modal Width
vi_VN: Độ rộng hộp bật lên

en: Product Navigation
vi_VN: Điều hướng Sản phẩm

en: Display next/previous buttons that will help to easily navigate through products.
vi_VN: Hiển thị các nút tiếp theo/trước đó sẽ giúp dễ dàng điều hướng qua các sản phẩm.

en: Title Font
vi_VN: Phông chữ tiêu đề

en: Price Font
vi_VN: Phông chữ giá

en: Price Color
vi_VN: Màu giá

en: Add To Cart Button
vi_VN: Nút thêm vào giỏ hàng

en: View Cart Button
vi_VN: Nút xem giỏ hàng

en: Product Page Button
vi_VN: Nút trang sản phẩm

en: How many days the products will be marked as "New" after creation.
vi_VN: Bao nhiêu ngày sản phẩm sẽ được đánh dấu là "Mới" sau khi tạo.

en: Product Tabs
vi_VN: Tab sản phẩm

en: Product Tab
vi_VN: Tab sản phẩm

en: Add New Product Tab
vi_VN: Thêm tab sản phẩm mới

en: Edit Product Tab
vi_VN: Chỉnh sửa tab sản phẩm

en: New Product Tab
vi_VN: Thêm tab sản phẩm mới

en: View Product Tab
vi_VN: Xem tab sản phẩm

en: Search Product Tabs
vi_VN: Tìm kiếm tab sản phẩm

en: Product Tab Display Conditions
vi_VN: Điều kiện hiển thị Tab sản phẩm

en: Choose where you want this product tab to be displayed.
vi_VN: Chọn nơi bạn muốn hiển thị tab sản phẩm này.

en: Tab Order
vi_VN: Thứ tự tab

en: Default tabs order: Description - 10, Additional Information - 20, Reviews - 30.
vi_VN: Thứ tự các tab mặc định: Mô tả - 10, Thông tin bổ sung - 20, Đánh giá - 30.

en: Payment Gateways
vi_VN: Các cổng thanh Toán

en: Shipping Methods
vi_VN: Phương thức vận chuyển

en: Thank you Page
vi_VN: Trang cảm ơn

en: Thank You Pages
vi_VN: Trang cảm ơn

en: Thank You Page
vi_VN: Trang cảm ơn

en: Add New Thank You Page
vi_VN: Thêm trang cảm ơn mới

en: Edit Thank You Page
vi_VN: Sửa trang cảm ơn

en: New Thank You Page
vi_VN: Trang cảm ơn mới

en: View Thank You Page
vi_VN: Xem Trang Cảm ơn

en: Search Thank You Pages
vi_VN: Tìm kiếm trang cảm ơn

en: Payment Gateway
vi_VN: Cổng Thanh Toán

en: Priority
vi_VN: Ưu Tiên

en: Coupon Form
vi_VN: Biểu mẫu mã giảm giá

en: AJAX Filtering
vi_VN: Lọc AJAX

en: Scroll to Top
vi_VN: Cuộn lên đầu

en: Compare Products
vi_VN: So sánh sản phẩm

en: Close Compare Modal
vi_VN: Đóng hộp bật lên so sánh

en: Add to compare
vi_VN: Thêm vào so sánh

en: Compare Placement
vi_VN: Vị trí so sánh

en: Page
vi_VN: Trang

en: Select Page
vi_VN: Chọn trang

en: Select a page where the compare table will be outputted.
vi_VN: Chọn một trang nơi bảng so sánh sẽ được xuất ra.

en: Compare Table Fields
vi_VN: So sánh các trường bảng

en: Length
vi_VN: Độ dài

en: Attributes
vi_VN: Các thuộc tính

en: Availability
vi_VN: Khả dụng

en: Modal Border Radius
vi_VN: Bo viền hộp bật lên

en: Compare Bar
vi_VN: Thanh so sánh

en: Button Icon
vi_VN: Biểu tượng nút

en: Compare Bar Display Conditions
vi_VN: Điều kiện hiển thị thanh so sánh

en: Add one or more conditions to display the Compare bar.
vi_VN: Thêm một hoặc nhiều điều kiện để hiển thị thanh so sánh.

en: Button Font Color
vi_VN: Màu phông chữ nút

en: Button Background Color
vi_VN: Màu nền nút

en: New Badge
vi_VN: Huy hiệu mới

en: Featured Badge
vi_VN: Huy hiệu nổi bật

en: NEW
vi_VN: MỚI

en: Badge Label
vi_VN: Nhãn huy hiệu

en: Label Duration
vi_VN: Thời lượng nhãn

en: Allow users to upload images when leaving a review.
vi_VN: Cho phép người dùng tải lên hình ảnh, khi để lại đánh giá.

en: Image Lightbox
vi_VN: Lightbox hình ảnh

en: Allow users to open attached review images in lightbox.
vi_VN: Cho phép người dùng mở hình ảnh đánh giá đính kèm trong lightbox.

en: Review Voting
vi_VN: Bình chọn đánh giá

en: Allow users to upvote reviews.
vi_VN: Cho phép người dùng bình chọn cho đánh giá.

en: Allowed Users
vi_VN: Người dùng được phép

en: Set which users are allowed to vote.
vi_VN: Đặt người dùng nào được phép bình chọn.

en: Affiliate Products
vi_VN: Sản phẩm Affiliate

en: Product Archive
vi_VN: Lưu Trữ Sản Phẩm

en: Image Affiliate Link
vi_VN: Liên kết hình ảnh Affiliate

en: Open In New Tab
vi_VN: Mở trong tab mới

en: Title Affiliate Link
vi_VN: Tiêu đề liên kết Affiliate

en: Open Button Link In New Tab
vi_VN: Mở liên kết nút trong tab mới

en: Quantity Auto Update
vi_VN: Cập nhật tự động số lượng

en: Product brands base
vi_VN: Cơ sở thương hiệu sản phẩm

en: brand
vi_VN: thương hiệu

en: About Brands
vi_VN: Sau Thương hiệu

en: About %s
vi_VN: Giới thiệu về %s

en: Brands
vi_VN: Thương hiệu

en: Sticky Row
vi_VN: Hàng ghim

en: Logo Size
vi_VN: Kích thước Logo

en: Logos Gap
vi_VN: Khoảng cách Logo

en: Brand
vi_VN: Thương hiệu

en: Search Brands
vi_VN: Tìm kiếm thương hiệu

en: All Brands
vi_VN: Tất cả thương hiệu

en: Parent Brand
vi_VN: Thương hiệu cha

en: Parent Brand:
vi_VN: Thương hiệu cha:

en: View Brand
vi_VN: Xem thương hiệu

en: Edit Brand
vi_VN: Chỉnh sửa thương hiệu

en: Update Brand
vi_VN: Cập nhật Thương hiệu

en: Add New Brand
vi_VN: Thêm thương hiệu mới

en: New Brand Name
vi_VN: Tên thương hiệu mới

en: Product Brand Tab
vi_VN: Tab thương hiệu sản phẩm

en: Brand Name In Tab Title
vi_VN: Tên thương hiệu trong tiêu đề tab

en: Product Image
vi_VN: Hình ảnh sản phẩm

en: Quantity Input
vi_VN: Nhập số lượng

en: Compare Button
vi_VN: Nút so sánh

en: Text Hover
vi_VN: Di chuột qua văn bản

en: Background Initial
vi_VN: Nền ban đầu

en: Star
vi_VN: Ngôi sao

en: Stars
vi_VN: Ngôi sao

en: %s%% of customers recommend this product.
vi_VN: %s%% khách hàng giới thiệu sản phẩm này

en: %s of %s found this review helpful
vi_VN: %s trong số %s thấy đánh giá này hữu ích

en: Review Title
vi_VN: Tiêu đề đánh giá

en: Upload Image (Optional)
vi_VN: Tải hình ảnh lên (tùy chọn)

en: Reviews Order
vi_VN: Thứ tự đánh giá

en: Oldest First
vi_VN: Cũ nhất trước

en: Newest First
vi_VN: Mới nhất trước

en: Low Rating First
vi_VN: Đánh giá thấp đầu tiên

en: High Rating First
vi_VN: Đánh giá cao đầu tiên

en: Most Relevant
vi_VN: Phù hợp nhất

en: Average Score
vi_VN: Điểm trung bình

en: Display an average score for all reviews.
vi_VN: Hiển thị điểm trung bình cho tất cả các đánh giá.

en: Allow users to add a title when leaving a review.
vi_VN: Cho phép người dùng thêm tiêu đề khi để lại đánh giá.

en: Image Upload
vi_VN: Tải lên hình ảnh

en: Color mode switch
vi_VN: Chuyển đổi chế độ màu

en: Items Counter
vi_VN: Bộ đếm mục

en: Slider
vi_VN: Thanh trượt

en: Columns & Posts
vi_VN: Cột & Bài viết

en: Number of columns
vi_VN: Số cột

en: Number of posts
vi_VN: Số bài viết

en: Autoplay
vi_VN: Tự động phát

en: Delay (Seconds)
vi_VN: Độ trễ (giây)

en: Specify the amount of time (in seconds) to delay between automatically cycling an item.
vi_VN: Chỉ định lượng thời gian (tính bằng giây) để trì hoãn giữa việc tự động chuyển một mục.

en: Choose the default color mode that a user will see when it visits your site.
vi_VN: Chọn chế độ màu mặc định mà người dùng sẽ thấy khi truy cập trang web của bạn.

en: Enable this option if you want to lock the page scroll while the popup is triggered.
vi_VN: Bật tùy chọn này nếu bạn muốn khóa cuộn trang trong khi popup lên được kích hoạt.

en: Color Switch
vi_VN: Chuyển đổi màu

en: Reverse Icon State
vi_VN: Trạng thái biểu tượng đảo ngược

en: Dark Mode Label
vi_VN: Nhãn chế độ tối

en: Light Mode Label
vi_VN: Nhãn chế độ sáng

en: Light Mode
vi_VN: Chuyển chế độ sáng

en: Default Color Mode
vi_VN: Chế độ màu mặc định

en: Light
vi_VN: Sáng

en: Dark
vi_VN: Tối

en: OS Aware
vi_VN: Nhận biết hệ điều hành

en: Set after how many days the popup will relaunch if the additional close trigger is met.
vi_VN: Đặt sau bao nhiêu ngày, popup sẽ khởi chạy lại nếu điều kiện kích hoạt đóng thêm được đáp ứng.

en: Load Content With AJAX
vi_VN: Tải nội dung với AJAX

en: Enable this option if you want to load the popup content using AJAX.
vi_VN: Kích hoạt tùy chọn này nếu bạn muốn tải nội dung popup bằng AJAX.

en: Reload Content
vi_VN: Tải lại nội dung

en: Never
vi_VN: Không bao giờ

en: Always
vi_VN: Luôn luôn

en: Set this option to always if you have dynamic content inside the popup in order to keep everything up to date.
vi_VN: Đặt tùy chọn này thành luôn luôn nếu bạn có nội dung động bên trong popup để luôn cập nhật mọi thứ.

en: Popup Visibility
vi_VN: Khả năng hiển thị popup

en: Scroll Lock
vi_VN: Khóa cuộn

en: Set the button class selector that will trigger popup to close.
vi_VN: Đặt bộ chọn lớp nút sẽ kích hoạt popup để đóng.

en: Relaunch Trigger
vi_VN: Kích hoạt chạy lại

en: Never relaunch
vi_VN: Không bao giờ chạy lại

en: Days After Close
vi_VN: Ngày sau khi đóng

en: Set after how many days the popup will relaunch.
vi_VN: Đặt sau bao nhiêu ngày popup sẽ khởi chạy lại.

en: Days After Form Submit
vi_VN: Ngày sau khi gửi biểu mẫu

en: Days After Button Click
vi_VN: Ngày sau khi nhấp vào nút

en: Add one or more conditions to display the Maintenance block.
vi_VN: Thêm một hoặc nhiều điều kiện để hiển thị khối bảo trì.

en: Popup Display Conditions
vi_VN: Điều Kiện Hiển Thị Popup

en: Choose where you want this popup to be displayed.
vi_VN: Chọn nơi bạn muốn hiển thị popup này.

en: On element click
vi_VN: Khi nhấp vào phần tử

en: Close Popup On Scroll Back
vi_VN: Đóng Popup khi cuộn lại

en: Additional Close Trigger
vi_VN: Kích hoạt đóng bổ sung

en: On form submit
vi_VN: Khi gửi biểu mẫu

en: On button click
vi_VN: Khi nhấp vào nút

en: The popup will auto-close if a form submit action is detected inside of it.
vi_VN: Popup sẽ tự động đóng nếu phát hiện hành động gửi biểu mẫu bên trong nó.

en: Button Class Selector
vi_VN: Bộ chọn lớp nút

en: Choose where you want this content block to be displayed.
vi_VN: Chọn nơi bạn muốn hiển thị khối nội dung này.

en: Select a post/page to preview it's content inside the editor while building the hook.
vi_VN: Chọn một bài viết/trang để xem trước nội dung của nó bên trong trình chỉnh sửa trong khi tạo hook.

en: Maintenance Block Display Conditions
vi_VN: Điều kiện hiển thị khối bảo trì

en: Display a minimalistic view of the video player.
vi_VN: Hiển thị giao diện tối giản của trình phát video.

en: Preconnect Google Fonts
vi_VN: Kết nối trước Google Fonts

en: Preconnect Adobe Typekit Fonts
vi_VN: Kết nối trước với phông chữ Adobe Typekit

en: Account
vi_VN: Tài khoản

en: User Info
vi_VN: Thông tin Người dùng

en: User Avatar
vi_VN: Hình đại diện người dùng

en: Edit Profile
vi_VN: Sửa hồ sơ

en: Log Out
vi_VN: Đăng xuất

en: Dokan Dashboard
vi_VN: Bảng điều khiển Dokan

en: Tutor LMS Dashboard
vi_VN: Bảng điều khiển Tutor LMS

en: bbPress Dashboard
vi_VN: bảng điều khiển bbPress

en: Link
vi_VN: Liên kết

en: Dropdown Items
vi_VN: Các mục Menu thả xuống

en: Link To
vi_VN: Liên kết đến

en: Dark Mode Logo
vi_VN: Logo chế độ tối

en: Wide
vi_VN: Rộng

en: Replace Conditions
vi_VN: Thay thế điều kiện

en: Template Replace Conditions
vi_VN: Điều kiện thay thế mẫu

en: Choose where you want this template to be displayed.
vi_VN: Chọn nơi bạn muốn hiển thị mẫu này.

en: Add Replace Condition
vi_VN: Thêm điều kiện thay thế

en: Left Sidebar
vi_VN: Thanh bên bên trái

en: Right Sidebar
vi_VN: Thanh bên bên phải

en: Template Display Conditions
vi_VN: Điều kiện hiển thị mẫu

en: Content Block Display Conditions
vi_VN: Điều kiện hiển thị khối nội dung

note: translators: placeholder here means the actual URL.
en: YouTube won't store information about visitors on your website unless they play the video. More info about this can be found %shere%s.
vi_VN: YouTube sẽ không lưu trữ thông tin về khách truy cập trên trang web của bạn trừ khi họ phát video. Bạn có thể tìm thêm thông tin về điều này %stại đây%s.

en: Autoplay Video
vi_VN: Video tự động phát

en: Automatically start video playback after the gallery is loaded.
vi_VN: Tự động bắt đầu phát video sau khi bộ sưu tập được tải.

en: Loop Video
vi_VN: Video vòng lặp

en: Start video again after it ends.
vi_VN: Bắt đầu video lại sau khi nó kết thúc.

en: Simplified Player
vi_VN: Trình phát đơn giản

en: After single product "Add to cart" button
vi_VN: Sau nút "Thêm vào giỏ hàng" của sản phẩm đơn

en: Before single product meta
vi_VN: Trước meta sản phẩm đơn

en: After single product meta
vi_VN: Sau meta sản phẩm đơn

en: Video Source
vi_VN: Nguồn Video

en: Upload Video
vi_VN: Tải lên Video

en: Upload an MP4 file into the media library.
vi_VN: Tải lên một tệp MP4 vào thư viện media.

en: YouTube Url
vi_VN: Url YouTube

en: Enter a valid YouTube media URL.
vi_VN: Nhập URL media YouTube hợp lệ.

en: Vimeo Url
vi_VN: Url Vimeo

en: Enter a valid Vimeo media URL.
vi_VN: Nhập URL media Vimeo hợp lệ.

en: YouTube Privacy Enhanced Mode
vi_VN: Chế độ nâng cao quyền riêng tư của YouTube

en: After first post meta
vi_VN: Sau meta bài viết đầu tiên

en: After second post meta
vi_VN: Sau meta bài viết thứ hai

en: Offcanvas Cart - Empty State
vi_VN: Giỏ hàng Offcanvas - Trạng thái trống

en: Before single product gallery
vi_VN: Trước Album ảnh sản phẩm đơn

en: After single product gallery
vi_VN: Sau Album ảnh sản phẩm đơn

en: Before single product "Add to cart" button
vi_VN: Trước nút "Thêm vào giỏ hàng" của sản phẩm đơn

en: Badge Settings
vi_VN: Cài đặt huy hiệu

en: Column Background
vi_VN: Nền cột

en: Compare
vi_VN: So sánh

en: Item Background Color
vi_VN: Màu nền mục

en: Wishlist Badge Color
vi_VN: Màu huy hiệu yêu thích

en: Compare Badge Color
vi_VN: Màu huy hiệu so sánh

en: Remove Widget Area
vi_VN: Xóa bỏ khu vực tiện ích

en: This extension requires the WooCommerce plugin to be installed and activated.
vi_VN: Tiện ích mở rộng này yêu cầu cài đặt và kích hoạt plugin WooCommerce.

en: Cart Page
vi_VN: Trang giỏ hàng

en: Nothing Found
vi_VN: Không tìm thấy gì

en: Maintenance
vi_VN: Bảo trì

en: On click to element
vi_VN: Khi nhấp vào phần tử

en: Bottom Spacing
vi_VN: Khoảng cách dưới cùng

en: Before first post meta
vi_VN: Trước meta bài viết đầu tiên

en: Before second post meta
vi_VN: Trước meta bài viết thứ hai

en: Product with Taxonomy ID
vi_VN: Sản phẩm với ID phân loại

en: Dark Mode Color Palette
vi_VN: Bảng màu chế độ tối

en: Dropdown Custom Width
vi_VN: Chiều rộng tùy chỉnh Menu thả xuống

en: AJAX Content Loading
vi_VN: Tải nội dung AJAX

en: If you have complex data inside your mega menu you can enable this option in order to load the dropdown content with AJAX and improve the website loading time.
vi_VN: Nếu bạn có dữ liệu phức tạp trong menu mở rộng, bạn có thể bật tùy chọn này để tải nội dung thả xuống bằng AJAX và cải thiện thời gian tải trang web.

en: Content Visibility
vi_VN: Hiển thị nội dung

en: Post creation failed, could not find original post:
vi_VN: Tạo bài viết thất bại, không thể tìm thấy bài viết gốc:

en: Post copy created.
vi_VN: Bản sao bài viết đã được tạo.

en: Store Gravatars Locally
vi_VN: Lưu trữ Gravatars cục bộ

en: Store and load Gravatars locally for increased privacy and performance.
vi_VN: Lưu trữ và tải Gravatar cục bộ để tăng hiệu suất và quyền riêng tư.

en: Icon Source
vi_VN: Nguồn biểu tượng

en: URL Source
vi_VN: Nguồn URL

en: Custom URL
vi_VN: URL tùy chỉnh

en: Form Style
vi_VN: Kiểu biểu mẫu

en: Stacked
vi_VN: Chồng chất

en: Your email *
vi_VN: Email của bạn *

en: Demo List
vi_VN: Danh sách demo

en: All Products
vi_VN: Tất cả sản phẩm

en: All Singulars
vi_VN: Tất cả nội dung đơn lẻ

en: All Archives
vi_VN: Tất cả lưu trữ

en: Date & Time
vi_VN: Ngày & Giờ

en: Range Date/Time
vi_VN: Phạm vi Ngày/Giờ

en: Recurring Days
vi_VN: Ngày định kỳ

en: Requests
vi_VN: Yêu cầu

en: Request Referer
vi_VN: Yêu cầu Referer

en: Request Cookie
vi_VN: Yêu cầu Cookie

en: Request URL
vi_VN: Yêu cầu URL

en: Post with Author ID
vi_VN: Bài viết với ID Tác Giả

en: Product ID
vi_VN: ID Sản phẩm

en: Accept Button
vi_VN: Nút chấp nhận

en: Decline Button
vi_VN: Nút từ chối

en: Please accept the Privacy Policy in order to comment.
vi_VN: Vui lòng chấp nhận Chính Sách Bảo Mật để bình luận.

en: Comment Submission Failure
vi_VN: Gửi bình luận thất bại

en: Enter your email address below and subscribe to our newsletter
vi_VN: Nhập địa chỉ email của bạn dưới đây và đăng ký bản tin của chúng tôi

en: Container Shadow
vi_VN: Bóng vùng chứa

en: Module Title Font
vi_VN: Phông chữ tiêu đề Module

en: Module Title Color
vi_VN: Màu tiêu đề Module

en: Posts Title Font
vi_VN: Phông chữ Tiêu đề bài viết

en: Posts Title Font Color
vi_VN: Màu phông chữ Tiêu Đề Bài viết

en: Arrows Color
vi_VN: Màu mũi tên

en: Duplicate
vi_VN: Tạo bản sao

en: No post to duplicate
vi_VN: Không có bài viết để tạo bản sao

en: Create a customized order “Thank You” page for your customers, giving them a personalized experience.
vi_VN: Tạo một trang “Cảm ơn” đơn hàng tùy chỉnh cho khách hàng của bạn, mang lại cho họ một trải nghiệm cá nhân hóa.

en: Advanced Reviews
vi_VN: Đánh giá nâng cao

en: Enhance your WooCommerce reviews with rich content, images and a thumbs up system that help your shoppers find the perfect product.
vi_VN: Nâng cao đánh giá WooCommerce của bạn với nội dung phong phú, hình ảnh và hệ thống thích giúp người mua hàng của bạn tìm thấy sản phẩm hoàn hảo.

en: Forms Cookies Content
vi_VN: Nội dung Forms Cookies

en: Better management for affiliate products with a few simple options that strengthen the external integration with these.
vi_VN: Quản lý tốt hơn các sản phẩm liên kết với một số tùy chọn đơn giản giúp tăng cường khả năng tích hợp bên ngoài với các sản phẩm này.

en: Custom Tabs
vi_VN: Tab tùy chỉnh

en: Present additional information about your products by adding new custom tabs to the product information section.
vi_VN: Trình bày thông tin bổ sung về sản phẩm của bạn bằng cách thêm các tab tùy chỉnh mới vào phần thông tin sản phẩm.

en: Size Guide
vi_VN: Hướng dẫn kích thước

en: Show a size chart guide so that your visitors can pick the right size for them when ordering a product.
vi_VN: Hiển thị hướng dẫn bảng kích thước để khách hàng của bạn có thể chọn kích cỡ phù hợp khi đặt mua sản phẩm.

en: Custom Thank You Pages
vi_VN: Trang cảm ơn tùy chỉnh

en: Catch the attention of your clients by showcasing your product variations as colour, image or button swatches.
vi_VN: Thu hút sự chú ý của khách hàng bằng cách giới thiệu các biến thể sản phẩm của bạn dưới dạng màu sắc, hình ảnh hoặc mẫu nút.

en: Product Brands
vi_VN: Thương hiệu sản phẩm

en: Categorise products by brands and show their logo in archive or single page so users could discover more about their makers.
vi_VN: Phân loại sản phẩm theo nhãn hiệu và hiển thị logo của họ trong kho lưu trữ hoặc một trang để người dùng có thể khám phá thêm về nhà sản xuất của họ.

en: Affiliate Product Links
vi_VN: Link sản phẩm tiếp thị liên kết

en: Replace the standard product gallery with additional layouts which can showcase the photos as a grid or even a slider.
vi_VN: Thay thế Album ảnh sản phẩm tiêu chuẩn bằng các bố cục bổ sung có thể trưng bày các hình ảnh dưới dạng lưới hoặc thậm chí là thanh trượt.

en: Search by SKU
vi_VN: Tìm kiếm theo SKU

en: Advanced searching for products by their SKU classification can be useful in cases of vast product catalogues.
vi_VN: Tìm kiếm nâng cao các sản phẩm theo phân loại SKU của chúng có thể hữu ích trong trường hợp danh mục sản phẩm rộng lớn.

en: Add a visual cue that tells your visitors how much the cart total must be to be able to benefit of free shipping.
vi_VN: Thêm một dấu hiệu hình ảnh cho biết khách truy cập của bạn cần mua hàng với tổng giá trị bao nhiêu để có thể hưởng lợi từ việc giao hàng miễn phí.

en: Variation Swatches
vi_VN: Bảng màu biến thể

en: Compare products with a clear and concise table system that gives your users a way to make a quick decision.
vi_VN: So sánh sản phẩm với hệ thống bảng rõ ràng và ngắn gọn giúp người dùng của bạn có cách để đưa ra quyết định nhanh chóng.

en: Product Share Box
vi_VN: Hộp chia sẻ sản phẩm

en: Enable social sharing abilities for products available on the site, letting even more users discover your great shop selection.
vi_VN: Kích hoạt khả năng chia sẻ xã hội cho các sản phẩm có sẵn trên trang web, cho phép ngay cả nhiều người dùng hơn khám phá lựa chọn cửa hàng tuyệt vời của bạn

en: Advanced Gallery
vi_VN: Album ảnh nâng cao

en: Preview the available products and let your users make quick and informative decisions about their purchase.
vi_VN: Xem trước các sản phẩm có sẵn và để người dùng của bạn đưa ra quyết định nhanh chóng và thông minh về việc mua hàng của họ.

en: Filters
vi_VN: Bộ lọc

en: Drill down the product list with new filtering widgets, an off canvas area for them and showing the active filters on the page.
vi_VN: Lọc danh sách sản phẩm với các tiện ích lọc mới, một khu vực cửa sổ bên ngoài cho chúng và hiển thị các bộ lọc đang hoạt động trên trang.

en: A set of features that lets you create easily your dream products wishlists and share them with friends and family.
vi_VN: Một tập hợp các tính năng cho phép bạn dễ dàng tạo danh sách sản phẩm mong muốn và chia sẻ chúng với bạn bè và gia đình.

en: Compare View
vi_VN: Xem so sánh

en: Adds the “add to cart” actions to the product page as a floating bar if the product summary has disappeared from view.
vi_VN: Thêm hành động “thêm vào giỏ hàng" vào trang sản phẩm dưới dạng thanh nổi nếu tóm tắt sản phẩm đã biến mất khỏi tầm nhìn.

en: Quick View
vi_VN: Xem nhanh

en: Let your guests easily filter the posts by their category or tags taxonomy terms, instantly drilling down the listings.
vi_VN: Cho phép khách của bạn dễ dàng lọc các bài viết theo danh mục hoặc từ khóa của họ, ngay lập tức lọc thông tin.

en: Taxonomy Customisations
vi_VN: Tùy chỉnh phân loại

en: Additional customisation options for your taxonomies such as hero backgrounds and custom colour labels.
vi_VN: Các tùy chọn tùy chỉnh bổ sung cho các phân loại của bạn như hình nền nổi bật và nhãn màu tùy chỉnh.

[ctx: Extension Brand Name]
note: translators: This is a brand name. Preferably to not be translated
en: Shop Extra
vi_VN: Mở rộng cửa hàng

en: Display the approximate reading time of an article, so that visitors know what to expect when starting to read the content.
vi_VN: Hiển thị thời gian đọc xấp xỉ của một bài viết, để khách truy cập biết được những gì họ cần kỳ vọng khi bắt đầu đọc nội dung.

en: Dynamic Data
vi_VN: Dữ liệu động

en: Integrates custom fields solutions in the meta layers of a post and presents additional information.
vi_VN: Tích hợp các giải pháp trường tùy chỉnh vào các lớp meta của một bài viết và trình bày thông tin bổ sung.

[ctx: Extension Brand Name]
note: translators: This is a brand name. Preferably to not be translated
en: Color Mode Switch
vi_VN: Chuyển đổi chế độ màu

en: Add a dark colour scheme and switch to your website, which will make it pleasant to look at in low light environments.
vi_VN: Thêm một bảng màu tối và chuyển đổi trang web của bạn, điều này sẽ làm cho nó dễ nhìn hơn trong môi trường ánh sáng yếu.

note: translators: 1: link open 2: link close
en: Registration complete. Please check your email, then visit the %1$slogin page%2$s.
vi_VN: Đăng ký hoàn tất. Vui lòng kiểm tra email của bạn, sau đó truy cập %1$slogin trang%2$s.

en: Dashboard
vi_VN: Bảng tổng quan

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
vi_VN: Bạn không có đủ quyền để truy cập trang này.

en: Privacy Policy Page
vi_VN: Trang Chính sách bảo mật

en: Author Archives
vi_VN: Lưu trữ tác giả

en: Shop Home
vi_VN: Trang chủ cửa hàng

en: Single Product
vi_VN: Sản phẩm đơn

en: Product Archives
vi_VN: Sản phẩm lưu trữ

en: Product Categories
vi_VN: Danh mục sản phẩm

en: Product Tags
vi_VN: Thẻ sản phẩm

en: Custom Post Types
vi_VN: Loại nội dung tùy chỉnh

en: Current Language
vi_VN: Ngôn ngữ hiện tại

en: Profile
vi_VN: Hồ sơ

en: First name
vi_VN: Tên

en: Display Location
vi_VN: Hiển thị vị trí

en: Before Footer
vi_VN: Trước chân trang

en: After Footer
vi_VN: Sau chân trang

en: After Header
vi_VN: Sau đầu trang

en: Trending Block Display Conditions
vi_VN: Điều kiện hiển thị Block xu hướng

en: Add one or more conditions to display the trending block.
vi_VN: Thêm một hoặc nhiều điều kiện để hiển thị Block xu hướng.

en: Hide Hooks
vi_VN: Ẩn Hooks

en: Show Hooks
vi_VN: Hiển thị Hooks

en: Hide Theme Hooks
vi_VN: Ẩn Theme Hooks

en: Show Theme Hooks
vi_VN: Hiển thị Theme Hooks

en: Hide WooCommerce Hooks
vi_VN: Ẩn WooCommerce Hooks

en: Show WooCommerce Hooks
vi_VN: Hiển thị WooCommerce Hooks

en: A link to set a new password will be sent to your email address.
vi_VN: Một liên kết để đặt mật khẩu mới sẽ được gửi đến địa chỉ email của bạn.

en: Header scripts
vi_VN: Tệp lệnh đầu trang

en: Footer scripts
vi_VN: Tệp lệnh chân trang

en: Select Content Block
vi_VN: Chọn khối nội dung

en: Create a new content Block/Hook
vi_VN: Tạo một khối nội dung/Hook mới

en: Heading Font
vi_VN: Phông chữ tiêu đề

en: Enable
vi_VN: Bật

en: Disable
vi_VN: Tắt

en: Enabled %s content block. | Enabled %s content blocks.
vi_VN[0]: Đã kích hoạt %s khối nội dung.

en: Disabled %s content block. | Disabled %s content blocks.
vi_VN[0]: Đã vô hiệu hóa %s khối nội dung.

en: 404 Page
vi_VN: Trang 404

en: Archive
vi_VN: Lưu trữ

en: Single
vi_VN: Đơn

en: WP body open
vi_VN: WP body mở

en: Before related posts
vi_VN: Trước bài viết liên quan

en: Related posts
vi_VN: Bài viết liên quan

en: Related posts top
vi_VN: Bài viết liên quan top

en: Before featured image
vi_VN: Trước ảnh đại diện

en: After featured image
vi_VN: Sau ảnh đại diện

en: Card bottom
vi_VN: Phần dưới của thẻ

en: Related posts bottom
vi_VN: Bài viết liên quan phía dưới

en: After related posts
vi_VN: Sau bài viết liên quan

en: Offcanvas Filters - Top
vi_VN: Bộ lọc trên Offcanvas

en: Offcanvas Filters - Bottom
vi_VN: Bộ lọc dưới Offcanvas

en: Replacement Behavior
vi_VN: Hành vi thay thế

en: Only Card
vi_VN: Chỉ thẻ

en: Full Page
vi_VN: Toàn trang

en: Page Structure
vi_VN: Cấu trúc trang

en: Content Area
vi_VN: Khu vực nội dung

en: Content Area Vel Spacing
vi_VN: Khoảng cách Vel khu vực nội dung

en: Filter Source
vi_VN: Lọc nguồn

en: Items Direction
vi_VN: Mục hướng

en: Horizontal
vi_VN: Chiều ngang

en: Vertical
vi_VN: Chiều dọc

en: Icons Background Color
vi_VN: Màu nền biểu tượng

en: Icons Border Color
vi_VN: Màu viền biểu tượng

en: Click to upload
vi_VN: Nhấp để tải lên

en: All Icons
vi_VN: Tất cả biểu tượng

en: All authors
vi_VN: Tất cả tác giả

en: Can't Import Starter Site
vi_VN: Không thể nhập mẫu web bắt đầu

en: Unfortunately, your hosting configuration doesn't meet the minimum requirements for importing a starter site.
vi_VN: Thật không may, cấu hình hosting của bạn không đáp ứng các yêu cầu tối thiểu để nhập một mẫu web bắt đầu.

en: Close filters modal
vi_VN: Đóng hộp bật lên bộ lọc

en: Close quick view
vi_VN: Đóng chế độ xem nhanh

en: Quick view toggle
vi_VN: Chuyển đổi xem nhanh

en: Quick view icon
vi_VN: Biểu tượng xem nhanh

en: Close Button Type
vi_VN: Loại nút đóng

en: Simple
vi_VN: Đơn giản

en: Border
vi_VN: Viền

en: Border Color
vi_VN: Màu viền

en: Before description
vi_VN: Trước mô tả

en: Before breadcrumbs
vi_VN: Trước điều hướng trang

en: After description
vi_VN: Sau mô tả

en: After breadcrumbs
vi_VN: Sau điều hướng trang

en: Before shop loop item actions
vi_VN: Trước các hành động mục vòng lặp cửa hàng

en: After shop loop item actions
vi_VN: Sau các hành động mục vòng lặp cửa hàng

note: translators: placeholder here means the actual URL.
en: Configure the social links in Customizer ➝ General ➝ %sSocial Network Accounts%s.
vi_VN: Cấu hình các liên kết xã hội trong Customizer ➝ General ➝ %sTài khoản mạng xã hội%s.

en: Customizing: Logged out State
vi_VN: Tùy chỉnh: Trạng thái đăng xuất

en: User Visibility
vi_VN: Khả năng hiển thị của người dùng

en: Logged In
vi_VN: Đăng nhập

en: Logged Out
vi_VN: Đăng xuất

en: Custom Field
vi_VN: Trường tùy chỉnh

en: %s min | %s mins
vi_VN[0]: %s phút

en: Default Card Layout
vi_VN: Bố cục thẻ mặc định

en: Inherit card wrapper settings from Customizer (background color, spacing, shadow).
vi_VN: Kế thừa cài đặt trình bao bọc thẻ từ Tùy biến (màu nền, khoảng cách, bóng).

en: Dynamic Content Preview
vi_VN: Xem trước nội dung động

en: Select a post/page to preview it's content inside the editor while building the archive.
vi_VN: Chọn một bài viết/trang để xem trước nội dung bên trong trình chỉnh sửa khi xây dựng lưu trữ.

en: Editor/Card Width
vi_VN: Chiều rộng biên tập/Thẻ

en: Set the editor width for better understanging the layout you are building (just for preview purpose, this option won't apply in frontend).
vi_VN: Đặt chiều rộng của trình chỉnh sửa để hiểu rõ hơn về bố cục bạn đang xây dựng (chỉ dùng để xem trước, tùy chọn này sẽ không áp dụng ở phía trước).

en: After X Pages
vi_VN: Sau X trang

en: Set after how many visited pages the popup block will appear.
vi_VN: Đặt sau bao nhiêu trang đã truy cập, khối Popup sẽ xuất hiện.

en: Select a post/page to preview it's content inside the editor while building the post/page.
vi_VN: Chọn một bài viết/trang để xem trước nội dung bên trong trình chỉnh sửa khi xây dựng lưu trữ.

en: More information on how to generate an API key for Mailerlite can be found %shere%s. Please note that it is required at least one group to be created in your account for the integration to work. More info on how to create a group %shere%s.
vi_VN: Thêm thông tin về cách tạo một khóa API cho Mailerlite có thể được tìm thấy %stại đây%s. Lưu ý ít nhất một nhóm phải được tạo trong tài khoản của bạn để tích hợp hoạt động. Thêm thông tin về cách tạo một nhóm %stại đây%s.

en: Code Editor
vi_VN: Chỉnh sửa mã

en: Template Type
vi_VN: Loại mẫu

en: Archive Template
vi_VN: Mẫu lưu trữ

en: Single Template
vi_VN: Mẫu đơn

en: Hook Name
vi_VN: Tên Hook

en: Popup Name
vi_VN: Tên Popup

en: Template Name
vi_VN: Tên mẫu

en: Custom Template
vi_VN: Mẫu tùy chỉnh

en: Theme Icons
vi_VN: Biểu tượng giao diện

en: FontAwesome Brands
vi_VN: Thương hiệu FontAwesome

en: FontAwesome Solid
vi_VN: FontAwesome đậm

en: FontAwesome Regular
vi_VN: FontAwesome Thông thường

en: %s Local Google Fonts
vi_VN: %s Phông chữ Google cục bộ

en: %s Custom Fonts
vi_VN: %s Phông chữ tùy chỉnh

en: Normal
vi_VN: Bình thường

en: Inherit
vi_VN: Kế thừa

en: %s Custom
vi_VN: %s Tùy chỉnh

en: %s System
vi_VN: %s Hệ thống

en: Thank you for subscribing to our newsletter!
vi_VN: Cảm ơn bạn đã Đăng ký nhận bản tin của chúng tôi!

[ctx: Extension Brand Name]
note: translators: This is a brand name. Preferably to not be translated
en: Custom Code Snippets
vi_VN: Đoạn mã tùy chỉnh

[ctx: Extension Brand Name]
note: translators: This is a brand name. Preferably to not be translated
en: Custom Fonts
vi_VN: Fonts tuỳ chỉnh

[ctx: Extension Brand Name]
note: translators: This is a brand name. Preferably to not be translated
en: Advanced Menu
vi_VN: Menu nâng cao

[ctx: Extension Brand Name]
note: translators: This is a brand name. Preferably to not be translated
en: Post Types Extra
vi_VN: Loại nội dung bổ sung

[ctx: Extension Brand Name]
note: translators: This is a brand name. Preferably to not be translated
en: Shortcuts Bar
vi_VN: Thanh điều hướng nhanh

en: Set link to nofollow
vi_VN: Đặt liên kết thành nofollow

en: Custom class
vi_VN: Lớp tùy chỉnh

[ctx: Extension Brand Name]
note: translators: This is a brand name. Preferably to not be translated
en: Multiple Sidebars
vi_VN: Nhiều thanh bên

[ctx: Extension Brand Name]
note: translators: This is a brand name. Preferably to not be translated
en: White Label
vi_VN: Gắn nhãn trắng

en: Icons Spacing
vi_VN: Khoảng cách biểu tượng

en: Add widgets here.
vi_VN: Thêm tiện ích ở đây.

note: translators: 1: link open 2: link close
en: Check your email for the confirmation link, then visit the %slogin page%s.
vi_VN: Kiểm tra email của bạn để lấy liên kết xác nhận, sau đó truy cập %strang đăng nhập%s.

en: Your account was created successfully. Your login details have been sent to your email address. Please visit the %1$slogin page%2$s.
vi_VN: Tài khoản của bạn đã được tạo thành công. Chi tiết đăng nhập của bạn đã được gửi đến địa chỉ email của bạn. Vui lòng truy cập %1$strang đăng nhập%2$s.

en: Your account was created successfully and a password has been sent to your email address. Please visit the %1$slogin page%2$s.
vi_VN: Tài khoản của bạn đã được tạo thành công và mật khẩu đã được gửi đến địa chỉ email của bạn. Vui lòng truy cập %1$strang đăng nhập%2$s.

[ctx: Extension Brand Name]
note: translators: This is a brand name. Preferably to not be translated
en: Cookies Consent
vi_VN: Đồng ý cookies

en: Accept Button text
vi_VN: Văn bản Nút chấp nhận

en: Decline Button text
vi_VN: Tên nút từ chối

en: Decline
vi_VN: Từ chối

[ctx: Extension Brand Name]
note: translators: This is a brand name. Preferably to not be translated
en: Newsletter Subscribe
vi_VN: Đăng ký bản tin

[ctx: Extension Brand Name]
note: translators: This is a brand name. Preferably to not be translated
en: Product Reviews
vi_VN: Đánh giá sản phẩm

en: Please note that some of this information (price, sku, brand) won't be displayed on the front-end. It is solely used for Google's Schema.org markup.
vi_VN: Vui lòng lưu ý rằng một số thông tin này (giá, sku, thương hiệu) sẽ không được hiển thị ở phía trước. Nó chỉ được sử dụng cho đánh dấu Schema.org của Google.

[ctx: Extension Brand Name]
note: translators: This is a brand name. Preferably to not be translated
en: Trending Posts
vi_VN: Bài viết nổi bật

en: Image Size
vi_VN: Kích thước ảnh

en: Close account modal
vi_VN: Đóng hộp bật lên tài khoản

en: Effect
vi_VN: Hiệu ứng

en: Offset
vi_VN: Độ lệch

en: All types
vi_VN: Tất cả loại

en: After x pages
vi_VN: Sau x trang

en: Close popup
vi_VN: Thoát Popup

en: Upload
vi_VN: Tải lên

en: Picker header
vi_VN: Tiêu Đề Bộ Chọn

en: Global Header
vi_VN: Đầu trang cho toàn website

en: Create New Header
vi_VN: Tạo đầu trang mới

en: Create new header
vi_VN: Tạo đầu trang mới

en: Create a new header and assign it to different pages or posts based on your conditions.
vi_VN: Tạo tiêu đề mới và gán nó cho các trang hoặc bài viết khác nhau dựa trên điều kiện của bạn.

en: Header name
vi_VN: Tên đầu trang

en: Yes, continue
vi_VN: Vâng, tiếp tục

en: Use code editor
vi_VN: Sử dụng trình chỉnh sửa mã

en: Exit code editor
vi_VN: Thoát chỉnh sửa mã

en: Heads up!
vi_VN: Hướng lên đầu!

en: Enabling & disabling the code editor will erase everything from your post editor and this action is irreversible.
vi_VN: Việc bật và tắt trình chỉnh sửa mã sẽ xóa mọi thứ khỏi trình chỉnh sửa bài viết của bạn và hành động này không thể thay đổi được.

en: Are you sure you want to continue?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn tiếp tục không?

en: Create Content Block
vi_VN: Tạo khối nội dung

en: Please select the type of your content block and place it in the location you want based on your display and user conditions.
vi_VN: Vui lòng chọn loại khối nội dung của bạn và đặt nó ở vị trí bạn muốn dựa trên điều kiện hiển thị và người dùng của bạn.

en: Select template type...
vi_VN: Chọn loại mẫu...

en: Custom Content/Hooks
vi_VN: Nội dung/Hooks tùy chỉnh

en: 404 Page Template
vi_VN: Mẫu trang 404

en: Header Template
vi_VN: Mẫu đầu trang

en: Footer Template
vi_VN: Mẫu chân trang

en: Change Icon
vi_VN: Thay đổi biểu tượng

en: Remove Icon
vi_VN: Xóa biểu tượng

en: Select
vi_VN: Chọn

en: Upload Icon
vi_VN: Tải lên biểu tượng

en: For performance and customization reasons, only SVG files are allowed.
vi_VN: Vì lý do hiệu suất và tùy chỉnh, chỉ cho phép các tệp SVG.

en: Search icon
vi_VN: Biểu tượng tìm kiếm

en: Add New Location
vi_VN: Thêm vị trí mới

en: Select location
vi_VN: Chọn vị trí

en: Starter Sites
vi_VN: Mẫu web bắt đầu

en: Extensions
vi_VN: Tiện ích

en: Save Conditions
vi_VN: Lưu điều kiện

en: Add one or more conditions in order to display your header.
vi_VN: Thêm một hoặc nhiều điều kiện để hiển thị đầu trang của bạn.

en: Remove header
vi_VN: Xoá đầu trang

en: Remove Header
vi_VN: Xoá đầu trang

en: You are about to remove a custom header, are you sure you want to continue?
vi_VN: Bạn sắp xóa tiêu đề tùy chỉnh, bạn có chắc chắn muốn tiếp tục không?

en: Need help or advice?
vi_VN: Cần giúp đỡ hoặc lời khuyên?

en: Got a question or need help with the theme? You can always submit a support ticket or ask for help in our friendly Facebook community.
vi_VN: Có câu hỏi hoặc cần giúp đỡ với giao diện? Bạn luôn có thể gửi một vé hỗ trợ hoặc yêu cầu giúp đỡ trong cộng đồng Facebook thân thiện của chúng tôi.

en: Submit a Support Ticket
vi_VN: Gửi một Ticket hỗ trợ

en: Join Facebook Community
vi_VN: Tham gia cộng đồng Facebook

en: Upgrade Now
vi_VN: Nâng cấp ngay

en: Select rule
vi_VN: Chọn quy tắc

en: Select taxonomy
vi_VN: Chọn taxonomy

en: Select language
vi_VN: Chọn ngôn ngữ

en: Select user
vi_VN: Chọn người dùng

en: Current user
vi_VN: Người dùng hiện tại

en: Add Display Condition
vi_VN: Thêm điều kiện hiển thị

en: Include
vi_VN: Bao gồm

en: Exclude
vi_VN: Loại trừ

en: Type to search by ID or title...
vi_VN: Nhập để tìm kiếm theo ID hoặc tiêu đề...

en: Select post
vi_VN: Chọn bài viết

en: Select page
vi_VN: Chọn trang

en: Import Options
vi_VN: Nhập tùy chọn

en: Easily import the theme customizer settings.
vi_VN: Dễ dàng nhập cài đặt tùy chỉnh giao diện.

en: Click or drop to upload a file...
vi_VN: Nhấp hoặc kéo để tải lên một tệp...

en: Import Customizations
vi_VN: Nhập tuỳ chỉnh

en: Copy Options
vi_VN: Sao chép tuỳ chọn

en: Copy and import your customizations from parent or child theme.
vi_VN: Sao chép và nhập các tùy chỉnh của bạn từ giao diện chính hoặc giao diện con.

en: Copy From Parent Theme
vi_VN: Sao chép từ giao diện chính

en: Copy From Child Theme
vi_VN: Sao chép từ giao diện con

en: You are about to copy all the settings from your parent theme into the child theme. Are you sure you want to continue?
vi_VN: Bạn sắp sao chép tất cả cài đặt từ giao diện cha của mình vào giao diện con. Bạn có chắc chắn muốn tiếp tục không?

en: You are about to copy all the settings from your child theme into the parent theme. Are you sure you want to continue?
vi_VN: Bạn sắp sao chép tất cả cài đặt từ giao diện con của mình vào giao diện cha. Bạn có chắc chắn muốn tiếp tục không?

en: Yes, I am sure
vi_VN: Vâng, Tôi chắc chắn

en: Export Settings
vi_VN: Cài đặt xuất

en: Choose what set of settings you want to export.
vi_VN: Chọn bộ cài đặt bạn muốn xuất.

en: Customizer settings
vi_VN: Cài đặt tùy chỉnh

en: Widgets settings
vi_VN: Cài đặt tiện ích widget

en: Export
vi_VN: Xuất

en: Export Options
vi_VN: Tùy chọn xuất

en: Easily export the theme customizer settings.
vi_VN: Dễ dàng xuất cài đặt tùy chỉnh giao diện.

en: Export Customizations
vi_VN: Xuất tuỳ chỉnh

en: Transparent Header Display Conditions
vi_VN: Điều kiện hiển thị Đầu trang trong suốt

en: Add one or more conditions to display the transparent header.
vi_VN: Thêm một hoặc nhiều điều kiện để hiển thị đầu trang trong suốt.

en: Loading Starter Sites...
vi_VN: Đang tải mẫu web bắt đầu...

en: Installing
vi_VN: Đang cài đặt...

en: Please be patient and don't refresh this page, the import process may take a while, this also depends on your server.
vi_VN: Hãy kiên nhẫn và đừng làm mới trang này, quá trình nhập có thể mất một lúc, điều này cũng phụ thuộc vào máy chủ của bạn.

en: Back
vi_VN: Quay lại

en: Install
vi_VN: Cài đặt

en: Next
vi_VN: Tiếp theo

en: Import
vi_VN: Nhập

en: Available for
vi_VN: Có sẵn cho

en: Preview
vi_VN: Xem thử

en: Modify
vi_VN: Sửa đổi

en: Starter Site Imported Successfully
vi_VN: Đã nhập thành công mẫu web bắt đầu

en: Now you can view your website or start customizing it
vi_VN: Bây giờ bạn có thể xem trang web của mình hoặc bắt đầu tùy chỉnh nó

en: Customize
vi_VN: Tùy chỉnh

en: View site
vi_VN: Xem trang web

en: copying child theme sources
vi_VN: sao chép các nguồn giao diện con

en: activating child theme
vi_VN: kích hoạt giao diện con

en: installing plugin %s
vi_VN: cài đặt plugin %s

en: activating plugin %s
vi_VN: kích hoạt plugin %s

en: downloading demo widgets
vi_VN: tải xuống các tiện ích demo

en: installing demo widgets
vi_VN: cài đặt các tiện ích demo

en: downloading demo options
vi_VN: tải xuống các tùy chọn demo

en: importing images from customizer
vi_VN: nhập hình ảnh từ tùy biến

en: import customizer options
vi_VN: nhập các tùy chọn tùy biến

en: activating required extensions
vi_VN: kích hoạt các tiện ích bắt buộc

en: removing previously installed posts
vi_VN: xóa các bài viết đã cài đặt trước đó

en: removing previously installed taxonomies
vi_VN: xoá các phân loại đã cài đặt trước đó

en: removing default WordPress pages
vi_VN: xóa các trang WordPress mặc định

en: resetting customizer options
vi_VN: đặt lại các tùy chọn tùy biến

en: resetting widgets
vi_VN: đặt lại các tiện ích

en: users
vi_VN: Người dùng

en: terms
vi_VN: Điều khoản

en: images
vi_VN: Hình ảnh

en: posts
vi_VN: bài viết

en: comments
vi_VN: bình luận

en: Child theme
vi_VN: Giao diện con

en: Erase content
vi_VN: Xóa nội dung

en: Final touches
vi_VN: Chỉnh sửa cuối

en: Import options
vi_VN: Tùy chọn nhập

en: Import widgets
vi_VN: Nhập tiện ích

en: Import content
vi_VN: Nhập nội dung

en: You already have a child theme properly installed and activated. Move on.
vi_VN: Bạn đã có một giao diện con được cài đặt và kích hoạt đúng cách. Tiến lên.

en: Learn more about child themes
vi_VN: Tìm hiểu thêm về Giao diện con

en: We strongly recommend to install the child theme, this way you will have freedom to make changes without breaking the parent theme.
vi_VN: Chúng tôi thực sự khuyên bạn nên cài đặt giao diện con, theo cách này bạn sẽ có quyền tự do thực hiện các thay đổi mà không phá vỡ giao diện cha.

en: We strongly recommend to activate the child theme, this way you will have freedom to make changes without breaking the parent theme.
vi_VN: Chúng tôi thực sự khuyên bạn nên kích hoạt giao diện con, theo cách này, bạn sẽ có quyền tự do thực hiện các thay đổi mà không phá vỡ giao diện cha.

en: Install Child Theme
vi_VN: Cài đặt giao diện con

en: Activate Child Theme
vi_VN: Kích hoạt Giao diện con

en: Import Content
vi_VN: Nhập nội dung

en: This will import posts, pages, comments, navigation menus, custom fields, terms and custom posts.
vi_VN: Điều này sẽ nhập các bài viết, trang, bình luận, menu điều hướng, trường tùy chỉnh, điều khoản và bài viết tùy chỉnh.

en: Clean Install
vi_VN: Cài đặt sạch

en: This option will remove the previous imported content and will perform a fresh and clean install.
vi_VN: Tùy chọn này sẽ xóa nội dung đã nhập trước đó và sẽ thực hiện cài đặt mới và sạch.

en: This starter site is already installed
vi_VN: Mẫu web bắt đầu đã được cài đặt

en: Starter Site Removed
vi_VN: Xoá mẫu web bắt đầu

en: Dismiss
vi_VN: Bỏ qua

en: What steps do you want to perform next?
vi_VN: Bạn muốn thực hiện những bước nào tiếp theo?

en: Remove
vi_VN: Gỡ bỏ

en: Reinstall
vi_VN: Cài đặt lại

en: Deactivate demo plugins
vi_VN: Hủy kích hoạt các plugin demo

en: Choose Page Builder
vi_VN: Chọn Trình tạo Trang

en: This starter site can be imported and used with one of these page builders. Please select one in order to continue.
vi_VN: Mẫu web bắt đầu này có thể được nhập và sử dụng với một trong những trình xây dựng trang này. Vui lòng chọn một để tiếp tục.

en: Install & Activate Plugins
vi_VN: Cài và Kích hoạt Plugin

en: The following plugins are required for this starter site in order to work properly.
vi_VN: Các plugin sau là bắt buộc đối với mẫu web bắt đầu để hoạt động bình thường.

en: Loading Extensions Status...
vi_VN: Đang tải Trạng thái Tiện ích...

en: Free Extensions
vi_VN: Tiện ích miễn phí

en: Pro Extensions
vi_VN: Tiện ích Pro

en: Export site
vi_VN: Xuất trang web

en: New
vi_VN: Mới

en: Mega Menu Settings
vi_VN: Cài đặt Mega Menu

en: Dropdown Width
vi_VN: Chiều rộng Menu thả xuống

en: Content Width
vi_VN: Chiều rộng nội dung

en: Full Width
vi_VN: Toàn màn hình

en: Custom Width
vi_VN: Chiều rộng tùy chỉnh

en: Default Width
vi_VN: Chiều rộng mặc định

en: Columns
vi_VN: Cột

en: Custom Content
vi_VN: Nội dung tùy chỉnh

en: Content Type
vi_VN: Loại nội dung

en: Default (Menu Item)
vi_VN: Mặc định (Mục menu)

en: Custom Text
vi_VN: Văn bản tùy chỉnh

en: Item Label Settings
vi_VN: Cài đặt nhãn mục

en: Item Label
vi_VN: Nhãn mục

en: Enabled
vi_VN: Bật

en: Disabled
vi_VN: Đã vô hiệu hóa

en: Heading
vi_VN: Tiêu đề

en: Label Link
vi_VN: Liên kết nhãn

en: Vertical Alignment
vi_VN: Căn chỉnh dọc

en: Background
vi_VN: Nền

en: Link Color
vi_VN: Màu liên kết

en: Link Initial
vi_VN: Liên kết ban đầu

en: Link Hover/Active
vi_VN: Di chuột/Hoạt động liên kết

en: Background Hover
vi_VN: Di chuột qua nền

en: Heading Color
vi_VN: Mầu tiêu đề

en: Initial Color
vi_VN: Màu ban đầu

en: Text Color
vi_VN: Màu chữ

en: Items Divider
vi_VN: Dải phân cách các mục

en: Columns Divider
vi_VN: Dải phân cách cột

en: Dropdown Shadow
vi_VN: Bóng Menu thả xuống

en: Column Settings
vi_VN: Cài đặt cột

en: Column Spacing
vi_VN: Khoảng cách cột

en: Icon Color
vi_VN: Màu biểu tượng

en: Enables support for Custom Fields inside archive cards and single page post title, adds a reading progress bar for your posts and lets you set featured images and colors for your categories archives.
vi_VN: Kích hoạt hỗ trợ cho trường tùy chỉnh bên trong thẻ lưu trữ và tiêu đề bài đăng trên trang đơn, thêm thanh tiến trình đọc cho bài viết của bạn và cho phép bạn đặt hình ảnh nổi bật và màu sắc cho lưu trữ danh mục của bạn.

en: Easily turn your websites into mobile first experiences. You can easily add the most important actions at the bottom of the screen for easy access.
vi_VN: Dễ dàng biến trang web của bạn thành trải nghiệm di động trước. Bạn có thể dễ dàng thêm các hành động quan trọng nhất ở phía dưới màn hình để dễ dàng truy cập.

en: Home
vi_VN: Trang chủ

en: Phone
vi_VN: Điện Thoại

en: Scroll Top
vi_VN: Cuộn lên đầu

en: Cart
vi_VN: Giỏ hàng

en: Shop
vi_VN: Của hàng

en: Wishlist
vi_VN: Yêu thích

en: Shortcuts
vi_VN: Mã ngắn

en: Label Visibility
vi_VN: Hiển thị nhãn

en: Label Position
vi_VN: Vị trí nhãn

en: Bottom
vi_VN: Dưới cùng

en: Icon Size
vi_VN: Kích thước biểu tượng

en: Container Height
vi_VN: Chiều cao vùng chứa

en: Container Max Width
vi_VN: Chiều rộng tối đa vùng chứa

en: Scroll Interaction
vi_VN: Tương tác cuộn

en: Hide
vi_VN: Ẩn

en: Shortcuts Bar Display Conditions
vi_VN: Điều kiện hiển thị thanh lối tắt

en: Add one or more conditions to display the shortcuts bar.
vi_VN: Thêm một hoặc nhiều điều kiện để hiển thị thanh lối tắt

en: Font
vi_VN: Phông chữ

en: Icons Color
vi_VN: Màu biểu tượng

en: Cart Badge Color
vi_VN: Màu huy hiệu giỏ hàng

en: Items Divider Height
vi_VN: Chiều cao dải phân cách mục

en: Shadow
vi_VN: Bóng

en: Create unlimited personalized sets of widget areas and display them on any page or post using our conditional logic functionality.
vi_VN: Tạo không giới hạn các bộ khu vực tiện ích cá nhân hóa và hiển thị chúng trên bất kỳ trang hoặc bài viết nào bằng cách sử dụng chức năng logic có điều kiện của chúng tôi.

en: Create New Sidebar
vi_VN: Tạo Thanh bên mới

en: Create Sidebar/Widget Area
vi_VN: Tạo Thanh bên/Khu vực tiện ích

en: In order to create a new sidebar/widget area simply enter a name in the input below and click the Create Sidebar button.
vi_VN: Để tạo một vùng tiện ích/thanh bên mới, chỉ cần nhập tên vào ô dưới đây và nhấp vào nút Tạo thanh bên.

en: Create Sidebar
vi_VN: Tạo thanh bên

en: Available Sidebars/Widget Areas
vi_VN: Thanh bên/ Khu vực tiện ích khả dụng

en: Replace Blocksy's branding with your own. Easily hide licensing info and other sections of the theme and companion plugin from your clients and make your final product look more professional.
vi_VN: Thay thế thương hiệu Blocksy bằng thương hiệu của bạn. Dễ dàng ẩn thông tin giấy phép và các phần khác của chủ đề và plugin đi kèm từ khách hàng của bạn và làm cho sản phẩm cuối cùng của bạn trông chuyên nghiệp hơn.

en: Make the shopping experience better for your visitors! Add features such as Product Quick View, Wishlist functionality and a Floating Add to Cart button. Customize the single product gallery/slider and the layout.
vi_VN: Làm cho trải nghiệm mua sắm của khách truy cập tốt hơn! Thêm các tính năng như Xem nhanh sản phẩm, chức năng danh sách mong muốn và nút Thêm vào giỏ hàng nổi. Tùy chỉnh bộ sưu tập/slide sản phẩm đơn và bố cục.

en: Quick View Button
vi_VN: Nút xem nhanh

en: Type 3
vi_VN: Loại 3

en: Type 4
vi_VN: Loại 4

en: Available Filters
vi_VN: Bộ lọc khả dụng

en: Quick view title before
vi_VN: Xem nhanh tiêu đề trước

en: Quick view title after
vi_VN: Xem nhanh tiêu đề sau

en: Quick view price before
vi_VN: Xem nhanh giá trước

en: Quick view price after
vi_VN: Xem nhanh giá sau

en: Quick view summary before
vi_VN: Xem nhanh tóm tắt trước

en: Quick view summary after
vi_VN: Xem nhanh tóm tắt sau

en: Floating Cart
vi_VN: Giỏ hàng nổi

en: Position
vi_VN: Vị Trí

en: Top
vi_VN: Đầu

en: Product Title Visibility
vi_VN: Hiển thị tiêu đề sản phẩm

en: Floating Cart Visibility
vi_VN: Hiển thị giỏ hàng nổi

en: Go to product page
vi_VN: Đi đến trang sản phẩm

en: Filter
vi_VN: Bộ lọc

en: Filter Widgets
vi_VN: Lọc tiện ích

en: Widgets
vi_VN: Các tiện ích

en: Widgets Vertical Spacing
vi_VN: Khoảng cách dọc tiện ích

en: Widgets Font
vi_VN: Màu phông chữ tiện ích

en: Widgets Font Color
vi_VN: Màu phông chữ tiện ích

en: Text Initial
vi_VN: Văn bản ban đầu

en: Link Hover
vi_VN: Di chuột vào liên kết

en: Panel Reveal
vi_VN: Hiển thị Bảng điều khiển

en: Left Side
vi_VN: Bên trái

en: Right Side
vi_VN: Bên phải

en: Panel Width
vi_VN: Chiều Rộng Bảng điều khiển

en: Panel Shadow
vi_VN: Bóng Bảng điều khiển

en: Panel Background
vi_VN: Nền bảng điều khiển

en: Close Icon Color
vi_VN: Mầu biểu tượng thoát

en: Close Icon Background
vi_VN: Nền biểu tượng thoát

en: Share Box
vi_VN: Hộp chia sẻ

en: WP head
vi_VN: Đầu WP

en: Head
vi_VN: Đầu

en: WP head start
vi_VN: Bắt đầu WP

en: WP head end
vi_VN: Đầu WP

en: Header before
vi_VN: Đầu trang trước

en: Header
vi_VN: Đầu trang

en: Header after
vi_VN: Đầu trang sau

en: Desktop top
vi_VN: Đầu máy tính bàn

en: Header offcanvas
vi_VN: Đầu trang ngoài khung

en: Desktop bottom
vi_VN: Dưới máy tính bàn

en: Mobile top
vi_VN: Đầu di động

en: Mobile bottom
vi_VN: Dưới di động

en: Sidebar before
vi_VN: Thanh bên trước

en: Left/Right sidebar
vi_VN: Thanh bên trái/phải

en: Sidebar start
vi_VN: Bắt đầu thanh bên

en: Sidebar end
vi_VN: Kết thúc thanh bên

en: Sidebar after
vi_VN: Thanh bên sau

en: Dynamic sidebar before
vi_VN: Thanh bên động trước

en: All widget areas
vi_VN: Tất cả khu vực tiện ích

en: Dynamic sidebar
vi_VN: Thanh bên động

en: Dynamic sidebar after
vi_VN: Thanh bên động sau

en: Before section
vi_VN: Trước phần

en: Page/post title
vi_VN: Tiêu đề trang/bài viết

en: Before title
vi_VN: Trước tiêu đề

en: Before post meta
vi_VN: Trước meta bài viết

en: After title
vi_VN: Sau tiêu đề

en: After post meta
vi_VN: Sau meta bài viết

en: After section
vi_VN: Sau phần section

en: Before content
vi_VN: Trước nội dung

en: Top content
vi_VN: Đầu Nội dung

en: Bottom content
vi_VN: Trước nội dung

en: After content
vi_VN: Sau nội dung

en: Before comments
vi_VN: Trước bình luận

en: Comments
vi_VN: Bình luận

en: Top comments
vi_VN: Bình luận hàng đầu

en: Bottom comments
vi_VN: Bình luận dưới cùng

en: After comments
vi_VN: Sau bình luận

en: Before
vi_VN: Đằng trước

en: Loop
vi_VN: Vòng lặp

en: After
vi_VN: Đằng sau

en: Start
vi_VN: Bắt đầu

en: Loop card
vi_VN: Thẻ vòng lặp

en: End
vi_VN: Kết thúc

en: After certain number of blocks
vi_VN: Sau một số lượng khối nhất định

en: Before certain number of headings
vi_VN: Trước một số lượng tiêu đề nhất định

en: Login form start
vi_VN: Bắt đầu biểu mẫu đăng nhập

en: Auth forms
vi_VN: Biểu mẫu xác thực

en: Login form end
vi_VN: Kết thúc biểu mẫu đăng nhập

en: Login form modal start
vi_VN: Bắt đầu hộp bật lên form đăng nhập

en: Login form modal end
vi_VN: Kết thúc hộp bật lên form đăng nhập

en: Register form start
vi_VN: Bắt đầu biểu mẫu đăng ký

en: Register form end
vi_VN: Kết thúc biểu mẫu đăng ký

en: Register form modal start
vi_VN: Bắt đầu hộp bật lên form đăng ký

en: Register form modal end
vi_VN: Kết thúc hộp bật lên form đăng ký

en: Lost password form modal start
vi_VN: Bắt đầu hộp bật lên form quên mật khẩu

en: Lost password form modal end
vi_VN: Kết thúc hộp bật lên form quên mật khẩu

en: Before main content
vi_VN: Trước nội dung chính

en: After main content
vi_VN: Sau nội dung chính

en: WooCommerce Global
vi_VN: WooCommerce toàn cầu

en: Archive description
vi_VN: Mô tả lưu trữ

en: Before shop loop
vi_VN: Trước vòng lặp cửa hàng

en: Before shop loop item title
vi_VN: Trước tiêu đề mục vòng lặp cửa hàng

en: After shop loop item title
vi_VN: Sau tiêu đề mục vòng lặp cửa hàng

en: Before shop loop item price
vi_VN: Trước giá mục vòng lặp cửa hàng

en: After shop loop item price
vi_VN: Sau giá mục vòng lặp cửa hàng

en: After shop loop
vi_VN: Sau vòng lặp cửa hàng

en: WooCommerce Archive
vi_VN: Lưu trữ WooCommerce

en: Before single product
vi_VN: Trước sản phẩm đơn

en: Product meta start
vi_VN: Bắt đầu meta sản phẩm

en: Product meta end
vi_VN: Kết thúc meta sản phẩm

en: Share
vi_VN: Chia sẻ

en: After single product
vi_VN: Sau sản phẩm đơn

en: Before single product excerpt
vi_VN: Trước đoạn trích sản phẩm đơn

en: After single product excerpt
vi_VN: Sau đoạn trích sản phẩm đơn

en: Before single product tabs
vi_VN: Trước tab sản phẩm đơn

en: After single product tabs
vi_VN: Sau các tab sản phẩm đơn

en: Cart is empty
vi_VN: Giỏ hàng trống

en: Before cart
vi_VN: Trước giỏ hàng

en: Before cart table
vi_VN: Trước bảng giỏ hàng

en: Before cart contents
vi_VN: Trước nội dung giỏ hàng

en: Cart contents
vi_VN: Nội dung giỏ hàng

en: After cart contents
vi_VN: Sau nội dung giỏ hàng

en: Cart coupon
vi_VN: Mã ưu đãi giỏ hàng

en: Cart actions
vi_VN: Hành động giỏ hàng

en: After cart table
vi_VN: Sau bảng giỏ hàng

en: Cart collaterals
vi_VN: Bảo lãnh giỏ hàng

en: Before cart totals
vi_VN: Trước tổng số giỏ hàng

en: Cart totals before order total
vi_VN: Tổng giỏ hàng trước tổng đơn hàng

en: Cart totals after order total
vi_VN: Tổng giỏ hàng sau tổng đơn hàng

en: Proceed to checkout
vi_VN: Tiến hành thanh toán

en: After cart totals
vi_VN: Sau tổng giỏ hàng

en: After cart
vi_VN: Sau giỏ hàng

en: Before Mini Cart
vi_VN: Trước giỏ hàng nhỏ

en: Before Mini Cart Contents
vi_VN: Trước nội dung Giỏ hàng nhỏ

en: Mini Cart Contents
vi_VN: Nội dung giỏ hàng nhỏ

en: Widget Shopping Cart Before Buttons
vi_VN: Tiện ích giỏ hàng trước các nút

en: Widget Shopping Cart After Buttons
vi_VN: Tiện ích giỏ hàng sau các nút

en: After Mini Cart
vi_VN: Sau Giỏ hàng nhỏ

en: WooCommerce Cart
vi_VN: Giỏ hàng WooCommerce

en: Before checkout form
vi_VN: Trước biểu mẫu thanh toán

en: Before customer details
vi_VN: Trước chi tiết khách hàng

en: After customer details
vi_VN: Sau chi tiết khách hàng

en: Checkout billing
vi_VN: Thanh toán hóa đơn

en: Before checkout billing form
vi_VN: Trước biểu mẫu thanh toán

en: After checkout billing form
vi_VN: Sau biểu mẫu thanh toán

en: Before order notes
vi_VN: Trước ghi chú đơn hàng

en: After order notes
vi_VN: Sau ghi chú đơn hàng

en: Checkout shipping
vi_VN: Vận chuyển trang thanh toán

en: Checkout before order review
vi_VN: Thanh toán trước khi xem xét đơn hàng

en: Checkout order review
vi_VN: Xem xét đơn hàng thanh toán

en: Review order before cart contents
vi_VN: Xem lại đơn hàng trước nội dung giỏ hàng

en: Review order after cart contents
vi_VN: Xem lại đơn hàng sau nội dung giỏ hàng

en: Review order before order total
vi_VN: Xem lại đơn hàng trước tổng đơn hàng

en: Review order after order total
vi_VN: Xem lại đơn hàng sau tổng đơn hàng

en: Review order before payment
vi_VN: Xem lại đơn hàng trước khi thanh toán

en: Review order before submit
vi_VN: Xem lại đơn hàng trước khi gửi

en: Review order after submit
vi_VN: Đánh giá đơn hàng sau khi gửi

en: Review order after payment
vi_VN: Đánh giá đơn hàng sau khi thanh toán

en: Checkout after order review
vi_VN: Thanh toán sau khi xem xét đơn hàng

en: After checkout form
vi_VN: Sau biểu mẫu thanh toán

en: WooCommerce Checkout
vi_VN: Thanh toán WooCommerce

en: Before my account
vi_VN: Trước tài khoản

en: Before account navigation
vi_VN: Trước khi điều hướng tài khoản

en: Account navigation
vi_VN: Điều hướng tài khoản

en: After account navigation
vi_VN: Sau điều hướng tài khoản

en: Account content
vi_VN: Nội dung tài khoản

en: Account dashboard
vi_VN: Bảng tổng quan tài khoản

en: After my account
vi_VN: Sau tài khoản

en: WooCommerce Account
vi_VN: Tài khoản WooCommerce

en: WP footer
vi_VN: Chân trang WP

en: Footer
vi_VN: Chân trang

en: Footer before
vi_VN: Chân trang trước

en: Footer after
vi_VN: Chân trang sau

en: Custom Hook (%s)
vi_VN: Hook tùy chỉnh (%s)

en: After Block Number
vi_VN: Sau số khối

en: Before Heading Number
vi_VN: Trước số tiêu đề

en: About Me
vi_VN: Giới thiệu về tôi

en: About me
vi_VN: Về tôi

en: Image
vi_VN: Hình ảnh

en: Upload Image
vi_VN: Tải lên Hình ảnh

en: Select Image
vi_VN: Chọn hình ảnh

en: Change Image
vi_VN: Thay đổi hình ảnh

en: Image Ratio
vi_VN: Tỷ lệ hình ảnh

en: Open link in new tab
vi_VN: Mở liên kết trong tab mới

en: Contact Info
vi_VN: Thông tin liên hệ

en: Address:
vi_VN: Địa chỉ:

en: Phone:
vi_VN: Số điện thoại:

en: Address
vi_VN: Địa chỉ

en: Link (optional)
vi_VN: Liên kết (tùy chọn)

en: Work Hours
vi_VN: Giờ làm việc

en: Opening hours
vi_VN: Giờ mở cửa

en: Small
vi_VN: Nhỏ

en: Large
vi_VN: Lớn

en: Icons Shape Type
vi_VN: Loại hình dạng biểu tượng

en: Rounded
vi_VN: Làm tròn

en: Square
vi_VN: Hình vuông

en: Shape Fill Type
vi_VN: Loại tô hình dạng

en: Solid
vi_VN: Mầu đậm

en: Outline
vi_VN: Dàn ý

en: Post Type
vi_VN: Loại bài viết

en: Most commented
vi_VN: Được bình luận nhiều nhất

en: Random
vi_VN: Ngẫu nhiên

en: Order by
vi_VN: Sắp xếp theo

en: % comments
vi_VN: % bình luận

en: Author Avatar
vi_VN: Ảnh đại diện tác giả

en: Social Icons
vi_VN: Biểu tượng xã hội

en: You can configure social URLs in %s.
vi_VN: Bạn có thể cấu hình URL xã hội trong %s.

en: Open links in new tab
vi_VN: Mở liên kết trong tab mới

en: Set links to nofollow
vi_VN: Đặt liên kết thành nofollow

en: Profile Page
vi_VN: Trang cá nhân

en: Dashboard Page
vi_VN: Trang t��ng quan

en: Custom Link
vi_VN: Liên kết tùy chỉnh

en: Logout
vi_VN: Đăng xuất

en: Modal
vi_VN: Hộp bật lên

en: Customizing: Logged in State
vi_VN: Tùy chỉnh: Trạng thái đã đăng nhập

en: Logged In Options
vi_VN: Tùy chọn đã đăng nhập

en: Logged Out Options
vi_VN: Tùy chọn đã đăng xuất

en: Account Action
vi_VN: Hành động tài khoản

en: Select Menu
vi_VN: Chọn Menu

en: Select menu...
vi_VN: Chọn menu...

note: translators: placeholder here means the actual URL.
en: Manage your menus in the %sMenus screen%s.
vi_VN: Quản lý menu của bạn trong màn hình %sMenus%s.

en: Custom Page Link
vi_VN: Tuỳ chỉnh liên kết trang

en: Account Image
vi_VN: Ảnh tài khoản

en: Avatar
vi_VN: Ảnh đại diện

en: Avatar Size
vi_VN: Kích thước ảnh đại diện

en: Type 5
vi_VN: Loại 5

en: Type 6
vi_VN: Loại 6

en: Label Type
vi_VN: Loại nhãn

en: Label Text
vi_VN: Văn bản nhãn

en: My Account
vi_VN: Tài khoản

en: Label Font
vi_VN: Phông chữ nhãn

en: Label Color
vi_VN: Màu nhãn

en: Default State
vi_VN: Tình trạng mặc định

en: Transparent State
vi_VN: Trạng thái trong suốt

en: Sticky State
vi_VN: Trạng thái ghim

en: Item Margin
vi_VN: Lề ngoài mục

en: Modal Options
vi_VN: Tùy chọn hộp bật lên

en: Modal Shadow
vi_VN: Bóng đổ hộp bật lên

en: Modal Background
vi_VN: Nền hộp bật lên

en: Modal Backdrop
vi_VN: Phông nền hộp bật lên

en: Element Visibility
vi_VN: Khả năng hiển thị phần tử

en: You have no %s fields declared for this custom post type.
vi_VN: Bạn không có trường %s nào được khai báo cho loại bài viết tùy chỉnh này.

en: Field
vi_VN: Trường

en: Label
vi_VN: Nhãn

en: Fallback
vi_VN: Dự phòng

en: %s Field
vi_VN: %s Trường

en: %s %s Font
vi_VN: %s %s Phông chữ

en: %s %s Color
vi_VN: %s %s Màu

en: Read Time
vi_VN: Thời gian đọc

en: All
vi_VN: Tất cả

en: Featured Image
vi_VN: Hình ảnh nổi bật

en: Accent Color
vi_VN: Màu nhấn

en: Add to wishlist
vi_VN: Thêm vào yêu thích

en: Select a page
vi_VN: Chọn một trang

en: Show Wishlist Page To
vi_VN: Hiển thị trang danh sách yêu thích đến

en: Logged Users
vi_VN: Người dùng đã đăng nhập

en: All Users
vi_VN: Tất cả người dùng

en: Wishlist Page
vi_VN: Trang danh sách yêu thích

en: The page you select here will display the wish list for your logged out users.
vi_VN: Trang bạn chọn ở đây sẽ hiển thị danh sách yêu thích cho người dùng đã đăng xuất của bạn.

en: Archive Page
vi_VN: Trang lưu trữ

en: Hover/Active
vi_VN: Di chuột/Kích hoạt

en: You don't have any products in your wish list yet.
vi_VN: Bạn chưa có sản phẩm nào trong danh sách yêu thích.

en: Add to cart
vi_VN: Thêm vào giỏ hàng

en: Remove Product
vi_VN: Xóa sản phẩm

en: Blocksy Variation Images
vi_VN: Hình ảnh biến thể Blocksy

en: Container Structure
vi_VN: Cấu trúc vùng chứa

en: Narrow Width
vi_VN: Chiều rộng hẹp

en: Normal Width
vi_VN: Chiều rộng bình thường

en: Content Area Style
vi_VN: Loại khu vực nội dung

en: Content Area Vertical Spacing
vi_VN: Khoảng cách dọc khu vực nội dung

en: Top & Bottom
vi_VN: Trên cùng & Dưới cùng

en: Only Top
vi_VN: Chỉ đầu trang

en: Only Bottom
vi_VN: Chỉ dưới cùng

en: Location & Priority
vi_VN: Vị trí & ưu tiên

en: Custom Hook
vi_VN: Hook tùy chỉnh

en: Mixed
vi_VN: Hỗn hợp

en: Popup Position
vi_VN: Vị trí popup

en: Popup Size
vi_VN: Kích thước popup

en: Small Size
vi_VN: Kích cỡ nhỏ

en: Medium Size
vi_VN: Kích thước trung bình

en: Large Size
vi_VN: Kích thước lớn

en: Custom Size
vi_VN: Kích thước tùy chỉnh

en: Max Width
vi_VN: Chiều rộng tối đa

en: Max Height
vi_VN: Chiều cao tối đa

en: Popup Animation
vi_VN: Hiệu ứng động cửa sổ bật lên

en: Fade in fade out
vi_VN: Dần dần mờ dần

en: Zoom in zoom out
vi_VN: Phóng to thu nhỏ

en: Slide in from left
vi_VN: Trượt vào từ trái

en: Slide in from right
vi_VN: Trượt vào từ phải

en: Slide in from top
vi_VN: Trượt vào từ trên

en: Slide in from bottom
vi_VN: Trượt vào từ dưới

en: Animation Speed
vi_VN: Tốc độ hiệu ứng động

en: Entrance Value
vi_VN: Giá trị nhập

en: Trigger Condition
vi_VN: Điều kiện kích hoạt

en: Element Class
vi_VN: Lớp phần tử

en: Separate each class by comma if you have multiple elements.
vi_VN: Tách mỗi lớp bằng dấu phẩy nếu bạn có nhiều phần tử.

en: Scroll Direction
vi_VN: Hướng cuộn

en: Scroll Down
vi_VN: Cuộn xuống

en: Scroll Up
vi_VN: Cuộn lên

en: Scroll Distance
vi_VN: Khoảng cách cuộn

en: Set the scroll distance till the popup block will appear.
vi_VN: Đặt khoảng cách cuộn cho đến khi khối cửa sổ bật lên xuất hiện.

en: Inactivity Time
vi_VN: Thời gian không hoạt động

en: Set the inactivity time (in seconds) till the popup block will appear.
vi_VN: Đặt thời gian không hoạt động (theo giây) cho đến khi khối cửa sổ bật lên xuất hiện.

en: After X Time
vi_VN: Sau X thời gian

en: Set after how much time (in seconds) the popup block will appear.
vi_VN: Đặt sau bao nhiêu thời gian (theo giây), khối cửa sổ bật lên sẽ xuất hiện.

en: Padding
vi_VN: Lề trong

en: Border Radius
vi_VN: Bán kính viền

en: Popup Offset
vi_VN: Khoảng cách cửa sổ bật lên

en: Container Overflow
vi_VN: Tràn vùng trứa

en: Hidden
vi_VN: Ẩn

en: Visible
vi_VN: Có thể nhìn thấy

en: Scroll
vi_VN: Cuộn

en: Control what happens to the content that is too big to fit into the popup.
vi_VN: Kiểm soát những gì xảy ra với nội dung quá lớn để vừa vào cửa sổ bật lên.

en: Close Button
vi_VN: Nút Thoát

en: Inside
vi_VN: Bên trong

en: Outside
vi_VN: Bên ngoài

en: Popup Background
vi_VN: Nền Popup

en: Popup Backdrop Background
vi_VN: Nền Phông Nền Popup

en: Posts Filter
vi_VN: Bộ lọc bài viết

en: Filtering Behavior
vi_VN: Hành vi lọc

en: Instant Reload
vi_VN: Tải lại tức thì

en: Page Reload
vi_VN: Tải lại trang

en: Items Horizontal Spacing
vi_VN: Khoảng cách ngang mục

en: Items Vertical Spacing
vi_VN: Khoảng cách dọc mục

en: Container Bottom Spacing
vi_VN: Khoảng cách dưới vùng chứa

en: Horizontal Alignment
vi_VN: Căn chỉnh theo chiều ngang

en: Button Padding
vi_VN: Lề trong của nút

en: Read Progress
vi_VN: Tiến trình đọc

en: Indicator Height
vi_VN: Chiều cao chỉ số

en: Auto Hide
vi_VN: Tự động ẩn

en: Automatically hide the read progress bar once you arrive at the bottom of the article.
vi_VN: Tự động ẩn thanh tiến trình đọc khi bạn đến cuối bài viết.

en: Main Color
vi_VN: Màu chính

en: Icon Badge
vi_VN: Huy hiệu biểu tượng

en: Label Font Color
vi_VN: Màu phông chữ nhãn

en: Contacts
vi_VN: Liên hệ

en: Items Spacing
vi_VN: Khoảng cách mục

en: Margin
vi_VN: Lề ngoài

en: Dark Mode
vi_VN: Chuyển chế độ tối

en: Divider
vi_VN: Dải phân cách

en: Size
vi_VN: Kích thước

en: Languages
vi_VN: Ngôn ngữ

en: Top Level Options
vi_VN: Tùy chọn cấp độ cao nhất

en: Dropdown
vi_VN: Menu thả xuống

en: Flag
vi_VN: Lá cờ

en: Label Style
vi_VN: Loại nhãn

en: Long
vi_VN: Dài

en: Short
vi_VN: Ngắn

en: Hide Current Language
vi_VN: Ẩn ngôn ngữ hiện tại

en: Dropdown Options
vi_VN: Tùy chọn Menu thả xuống

en: Dropdown Top Offset
vi_VN: Khoảng cách trên menu thả xuống

en: Search Box
vi_VN: Hộp tìm kiếm

en: Placeholder Text
vi_VN: Văn bản tạm thời

en: Input Maximum Width
vi_VN: Chiều rộng tối đa đầu vào

en: Input Height
vi_VN: Chiều cao đầu vào

en: Live Results
vi_VN: Kết quả trực tiếp

en: Live Results Images
vi_VN: Hình ảnh kết quả trực tiếp

en: Search Through Criteria
vi_VN: Tìm kiếm thông qua tiêu chí

en: Chose in which post types do you want to perform searches.
vi_VN: Chọn loại nội dung mà bạn muốn thực hiện tìm kiếm.

en: Input Icon Color
vi_VN: Màu biểu tượng đầu vào

en: Dropdown Text Color
vi_VN: Màu văn bản menu thả xuống

en: Dropdown Background
vi_VN: Nền menu thả xuống

en: Widget Area
vi_VN: Khu vực tiện ích

en: Loading...
vi_VN: Đang tải...

en: Invalid API Key...
vi_VN: Mã API không hợp lệ...

en: Select list...
vi_VN: Chọn danh sách...

en: More information on how to generate an API key for Mailchimp can be found %shere%s.
vi_VN: Thêm thông tin về cách tạo một API key cho Mailchimp có thể được tìm thấy %stại đây%s.

en: More information on how to generate an API key for ConvertKit can be found %shere%s.
vi_VN: Thêm thông tin về cách tạo một API key cho ConvertKit có thể được tìm thấy %stại đây%s.

en: Save Settings
vi_VN: Lưu cài đặt

en: Pick Mailing Service
vi_VN: Chọn dịch vụ gửi email

en: Product Reviews Settings
vi_VN: Cài đặt đánh giá sản phẩm

en: Configure the slugs for single and category pages of the product review custom post type.
vi_VN: Cấu hình các tên định danh cho trang đơn và danh mục của loại bài viết tùy chỉnh đánh giá sản phẩm.

en: Single Slug
vi_VN: Tên định danh đơn

en: Category Slug
vi_VN: Tên định danh danh mục

en: Adobe Fonts Settings
vi_VN: Cài đặt phông chữ Adobe

en: Project ID
vi_VN: ID dự án

en: Fetch Fonts
vi_VN: Tải phông chữ

en: Variations
vi_VN: Biến thể

en: Custom Fonts Settings
vi_VN: Cài đặt phông chữ tùy chỉnh

en: Here you can see all your custom fonts that can be used in all typography options across the theme.
vi_VN: Tại đây, bạn có thể thấy tất cả các phông chữ tùy chỉnh có thể được sử dụng trong tất cả các tùy chọn kiểu chữ trong toàn bộ giao diện.

en: Dynamic Font
vi_VN: Phông chữ động

en: Variable font
vi_VN: Phông chữ biến đổi

en: Edit Font
vi_VN: Sửa phông chữ

en: Remove Font
vi_VN: Xóa phông chữ

en: Change
vi_VN: Thay đổi

en: Choose
vi_VN: Chọn

en: Select variation
vi_VN: Chọn biến thể

en: Regular
vi_VN: Thông thường

en: Italic
vi_VN: Nghiêng

en: Upload only the %s.woff2%s or %s.ttf%s font file formats (see browser coverage %shere%s). Use %sthis converter tool%s if you don't have these font formats.
vi_VN: Chỉ tải lên các định dạng tệp phông chữ %s.woff2%s hoặc %s.ttf%s (xem phạm vi trình duyệt %stại đây%s). Sử dụng %scông cụ chuyển đổi này%s nếu bạn không có các định dạng phông chữ này.

en: Font Name
vi_VN: Tên phông chữ

en: Save Custom Font
vi_VN: Lưu phông chữ tùy chỉnh

en: Add Variation
vi_VN: Thêm biến thể

en: Download a font and serve it directly from your server, this is handy for those who want to comply with GDPR regulations or serve the font via CDN.
vi_VN: Tải xuống phông chữ và phân phối phông chữ trực tiếp từ máy chủ của bạn, điều này rất hữu ích cho những ai muốn tuân thủ các quy định của GDPR hoặc phân phối phông chữ qua CDN.

en: Item Settings
vi_VN: Cài đặt mục

en: Remove Sidebar
vi_VN: Xóa thanh bên

en: %s - Sidebar Display Conditions
vi_VN: %s - Điều kiện hiển thị thanh bên

en: Add one or more conditions in order to display your sidebar.
vi_VN: Thêm một hoặc nhiều điều kiện để hiển thị thanh bên của bạn.

en: Enter a name in the input below and hit the Create Sidebar button.
vi_VN: Nhập tên vào ô dưới đây và nhấn nút tạo thanh bên.

en: Sidebar name
vi_VN: Tên thanh bên

en: Advanced
vi_VN: Nâng cao

en: Agency Details
vi_VN: Chi tiết Đại lý

en: Agency Name
vi_VN: Tên Đại Lý

en: Agency URL
vi_VN: URL Đại lý

en: Agency Support/Contact Form URL
vi_VN: URL Hỗ trợ của Đại lý/Biểu mẫu liên hệ

en: Theme Details
vi_VN: Chi tiết giao diện

en: Theme Name
vi_VN: Tên giao diện

en: Theme Description
vi_VN: Mô tả giao diện

en: Theme Screenshot URL
vi_VN: URL ảnh chụp màn hình giao diện

en: You can insert the link to a self hosted image or upload one. The recommended image size is 1200px wide by 900px tall.
vi_VN: Bạn có thể chèn liên kết tới hình ảnh tự lưu trữ hoặc tải lên hình ảnh đó. Kích thước ảnh được đề xuất là rộng 1200px x cao 900px.

en: Theme Icon URL
vi_VN: URL biểu tượng giao diện

en: You can insert the link to a self hosted image or upload one. The recommended image size is 18px wide by 18px tall.
vi_VN: Bạn có thể chèn liên kết tới hình ảnh tự lưu trữ hoặc tải lên hình ảnh đó. Kích thước hình ảnh được đề xuất là rộng 18px x cao 18px.

en: Gutenberg Options Panel Icon URL
vi_VN: URL biểu tượng bảng điều khiển tùy chọn Gutenberg

en: You can insert the link to a self hosted image or upload one. Please note that only icons in SVG format are allowed here to not break the editor interactiveness.
vi_VN: Bạn có thể chèn liên kết tới hình ảnh tự lưu trữ hoặc tải lên hình ảnh đó. Lưu ý chỉ cho phép các biểu tượng ở định dạng SVG ở đây để không phá vỡ tính tương tác của trình chỉnh sửa.

en: Plugin Name
vi_VN: Tên plugin

en: Plugin Description
vi_VN: Mô tả plugin

en: Plugin Thumbnail URL
vi_VN: URL ảnh đại diện plugin

en: Choose File
vi_VN: Chọn tệp tin

en: You can insert the link to a self hosted image or upload one. The recommended image size is 256px wide by 256px tall.
vi_VN: Bạn có thể chèn liên kết tới hình ảnh tự lưu trữ hoặc tải lên hình ảnh đó. Kích thước ảnh được đề xuất là rộng 256px x cao 256px.

en: Hide Account Menu Item
vi_VN: Ẩn mục menu tài khoản

en: Hide Starter Sites Tab
vi_VN: Ẩn Tab mẫu web bắt đầu

en: Hide Useful Plugins Tab
vi_VN: Ẩn tab Tiện ích mở rộng hữu ích

en: Hide Changelog Tab
vi_VN: Ẩn tab nhật ký thay đổi

en: Hide Support Section
vi_VN: Ẩn phần hỗ trợ

en: Hide White Label Extension
vi_VN: Ẩn tiện ích mở rộng gắn nhãn trắng

en: Please note that the white label extension will be hidden if this option is enabled. In order to bring it back you have to hit the SHIFT key and click on the dashboard logo.
vi_VN: Lưu ý tiện ích mở rộng gắn nhãn trắng sẽ bị ẩn nếu tùy chọn này được kích hoạt. Để mở lại, bạn phải nhấn phím SHIFT và nhấp vào biểu tượng bảng điều khiển.

en: Clone Item
vi_VN: Tạo bản sao mục

en: Remove Item
vi_VN: Xóa mục

en: Copy elements & styles from
vi_VN: Sao chép các phần tử & kiểu biểu mẫu

en: Picker Footer
vi_VN: Chân trang bộ chọn

en: Global Footer
vi_VN: Chân trang toàn cầu

en: Secondary
vi_VN: Thứ cấp

en: Centered
vi_VN: Đã căn giữa

en: Create New Footer
vi_VN: Tạo chân trang mới

en: Create new footer
vi_VN: Tạo chân trang mới

en: Create a new footer and assign it to different pages or posts based on your conditions.
vi_VN: Tạo chân trang mới và gán nó cho các trang hoặc bài viết khác nhau dựa trên điều kiện của bạn.

en: Footer name
vi_VN: Tên Chân trang

en: Add one or more conditions in order to display your footer.
vi_VN: Thêm một hoặc nhiều điều kiện để hiển thị chân trang của bạn.

en: Add/Edit Conditions
vi_VN: Thêm/Chỉnh sửa Điều kiện

en: Remove footer
vi_VN: Xóa chân trang

en: Remove Footer
vi_VN: Xóa Chân trang

en: You are about to remove a custom footer, are you sure you want to continue?
vi_VN: Bạn sắp xóa chân trang tùy chỉnh, bạn có chắc chắn muốn tiếp tục không?

en: Cancel
vi_VN: Hủy

en: Confirm
vi_VN: Xác nhận

en: Edit Conditions
vi_VN: Sửa điều kiện

note: translators: %s: PHP version
en: Blocksy requires PHP version %s+, plugin is currently NOT RUNNING.
vi_VN: Blocksy yêu cầu phiên bản PHP %s+, plugin hiện KHÔNG CHẠY.

note: translators: %s: WordPress version
en: Blocksy requires WordPress version %s+. Because you are using an earlier version, the plugin is currently NOT RUNNING.
vi_VN: Blocksy yêu cầu phiên bản WordPress %s+. Bởi vì bạn đang sử dụng phiên bản cũ hơn, plugin hiện KHÔNG CHẠY.

en: Custom Fonts
vi_VN: Phông chữ tùy chỉnh

en: Local Google Fonts
vi_VN: Phông chữ Google cục bộ

en: Medium
vi_VN: Trung bình

en: Companion
vi_VN: Blocksy Companion

en: Check your email
vi_VN: Kiểm tra email của bạn

en: Registration Form
vi_VN: Biểu mẫu đăng ký

en: Register For This Site
vi_VN: Đăng ký cho trang web này

en: %s Single
vi_VN: %s Đơn

en: %s Archive
vi_VN: %s Lưu trữ

en: %s %s Taxonomy
vi_VN: %s %s Phân loại

en: Entire Website
vi_VN: Toàn bộ trang web

en: Basic
vi_VN: Cơ bản

en: Posts
vi_VN: Bài viết

en: Single Post
vi_VN: Bài viết đơn

en: Post Categories
vi_VN: Chuyên mục bài viết

en: Post Tags
vi_VN: Thẻ bài viết

en: Pages
vi_VN: Trang

en: Single Page
vi_VN: Trang đơn

en: Specific
vi_VN: Riêng biệt

en: Post ID
vi_VN: ID bài viết

en: Page ID
vi_VN: ID Trang

en: Custom Post Type ID
vi_VN: ID Loại bài viết tùy chỉnh

en: Taxonomy ID
vi_VN: ID phân loại

en: Post with Taxonomy ID
vi_VN: Đăng với ID phân loại

en: Search
vi_VN: Tìm kiếm

en: Front Page
vi_VN: Trang chính

en: Author
vi_VN: Tác giả

en: User Auth
vi_VN: Xác thực người dùng

en: User Logged In
vi_VN: Người dùng đã đăng nhập

en: User Logged Out
vi_VN: Người dùng đã Đăng xuất

en: User Role
vi_VN: Vai trò Người dùng

en: Other
vi_VN: Khác

en: Language
vi_VN: Ngôn ngữ

en: Your PHP installation doesn't have support for XML. Please install the <i>xml</i> or <i>simplexml</i> PHP extension in order to be able to install starter sites. You might need to contact your hosting provider to assist you in doing so.
vi_VN: Cài đặt PHP của bạn không có hỗ trợ cho XML. Vui lòng cài đặt phần mở rộng <i>xml</i> hoặc <i>simplexml</i> PHP để có thể cài đặt mẫu web bắt đầu. Bạn có thể cần liên hệ với nhà cung cấp dịch vụ lưu trữ của mình để hỗ trợ bạn làm việc này.

en: Dynamic CSS Output
vi_VN: Đầu ra CSS động

en: The strategy of outputting the dynamic CSS. File - all the CSS code will be placed in a static file, otherwise it will be placed inline in head.
vi_VN: Chiến lược xuất CSS động. File - tất cả code CSS sẽ được đặt trong một file tĩnh, nếu không, nó sẽ được đặt cùng trong dòng đầu.

en: File
vi_VN: Tệp tin

en: Inline
vi_VN: Nội tuyến

en: Link your Google Analytics 4 tracking ID. More info and instructions can be found %shere%s.
vi_VN: Liên kết ID theo dõi Google Analytics 4 của bạn. Thông tin và hướng dẫn thêm có thể được tìm thấy %stại đây%s

en: Enable the OpenGraph rich meta data features for your website.
vi_VN: Kích hoạt tính năng meta data OpenGraph phong phú cho trang web của bạn.

en: Facebook Page URL
vi_VN: Đường dẫn trang Facebook

en: Facebook App ID
vi_VN: ID Facebook App

en: Twitter Username
vi_VN: Tên người dùng Twitter

en: Display a cookie acceptance box in order to comply with the privacy regulations in your country.
vi_VN: Hiển thị hộp chấp nhận cookie để tuân thủ quy định về quyền riêng tư ở quốc gia của bạn.

en: General
vi_VN: Tổng quan

en: Type 1
vi_VN: Loại 1

en: Type 2
vi_VN: Loại 2

en: One hour
vi_VN: Một giờ

en: One day
vi_VN: Một ngày

en: One week
vi_VN: Một tuần

en: One month
vi_VN: Một tháng

en: Three months
vi_VN: Ba tháng

en: Six months
vi_VN: Sáu tháng

en: One year
vi_VN: Một năm

en: Forever
vi_VN: Vĩnh viễn

en: Content
vi_VN: Nội dung

en: We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.
vi_VN: Chúng tôi sử dụng cookie để đảm bảo sẽ mang đến cho bạn trải nghiệm tốt nhất trên trang web của chúng tôi.

en: Button Text
vi_VN: Văn bản nút

en: Accept
vi_VN: Chấp nhận

en: Design
vi_VN: Thiết kế

en: Font Color
vi_VN: Mầu phông chữ

en: Initial
vi_VN: Ban đầu

en: Hover
vi_VN: Di chuột

en: Button Color
vi_VN: Màu nút

en: Background Color
vi_VN: Màu nền

en: Maximum Width
vi_VN: Chiều rộng tối đa

en: I accept the %sPrivacy Policy%s*
vi_VN: Tôi chấp nhận %sChính sách bảo mật%s*

en: This text will appear under each comment form and subscribe form.
vi_VN: Văn bản này sẽ xuất hiện dưới mỗi biểu mẫu bình luận và biểu mẫu đăng ký.

en: I accept the %sPrivacy Policy%s
vi_VN: Tôi chấp nhận %sChính sách bảo mật%s

en: Customizer
vi_VN: Người tùy chỉnh

en: Easily capture new leads for your newsletter with the help of a widget, shortcode or even a block inserted on your pages or posts.
vi_VN: Dễ dàng tạo khách hàng tiềm năng mới cho bản tin của bạn với sự giúp đỡ của một tiện ích, mã ngắn hoặc thậm chí một khối được chèn vào trang hoặc bài viết của bạn.

en: Subscribe Form
vi_VN: Biểu mẫu đăng ký

en: Title
vi_VN: Tiêu đề

en: Newsletter Updates
vi_VN: Cập nhật bản tin

en: Description
vi_VN: Mô tả

en: Enter your email address below to subscribe to our newsletter
vi_VN: Nhập địa chỉ email của bạn dưới đây để Đăng ký nhận bản tin của chúng tôi

en: List Source
vi_VN: Nguồn danh sách

en: Default
vi_VN: Mặc định

en: Custom
vi_VN: Tùy chỉnh

en: List ID
vi_VN: ID danh sách

en: Name Field
vi_VN: Trường Tên

en: Name Label
vi_VN: Nhãn Tên

en: Your name
vi_VN: Tên của bạn

en: Mail Label
vi_VN: Nhãn mail

en: Your email
vi_VN: Email của bạn

en: Button Label
vi_VN: Nhãn nút

en: Subscribe
vi_VN: Đăng ký

en: Visibility
vi_VN: Hiển thị

en: Desktop
vi_VN: Máy tính

en: Tablet
vi_VN: Máy tính bảng

en: Mobile
vi_VN: Di động

en: Title Color
vi_VN: Màu chữ tiêu đề

en: Description Color
vi_VN: Màu mô tả

en: Input Font Color
vi_VN: Màu phông chữ đầu vào

en: Focus
vi_VN: Tập trung

en: Input Border Color
vi_VN: Màu nền đầu vào

en: Input Background Color
vi_VN: Màu nền đầu vào

en: Container Background
vi_VN: Nền vùng chứa

en: Container Border
vi_VN: Viền Container

en: Container Inner Spacing
vi_VN: Khoảng cách trong vùng chứa

en: Container Border Radius
vi_VN: Góc bo đường viền vùng chứa

en: Disable Subscribe Form
vi_VN: Tắt biểu mẫu đăng ký

en: Name
vi_VN: Tên

en: Product Reviews
vi_VN: Đánh giá sản phẩm

en: This extension lets you easily create an affiliate marketing type of website by giving you options to create a personalized product review and use your affiliate links to direct your readers to the purchase page.
vi_VN: Phần mở rộng này giúp bạn dễ dàng tạo ra một trang web loại tiếp thị liên kết bằng cách cung cấp cho bạn các tùy chọn để tạo một bài đánh giá sản phẩm cá nhân và sử dụng liên kết liên kết của bạn để đưa độc giả của bạn đến trang mua hàng.

en: Overall Score
vi_VN: Điểm tổng thể

en: Review Summary
vi_VN: Tóm tắt đánh giá

en: Scores Box Width
vi_VN: Chiều rộng hộp điểm số

en: Read More Button
vi_VN: Nút xem thêm

en: Buy Now Button
vi_VN: Nút mua ngay

en: Star Rating Color
vi_VN: Màu sao đánh giá

en: Active
vi_VN: Hoạt động

en: Inactive
vi_VN: Không hoạt động

en: Overll Score Text
vi_VN: Văn bản điểm tổng thể

en: Overll Score Background
vi_VN: Nền điểm tổng thể

en: Product Review
vi_VN: Đánh giá sản phẩm

en: Parent Product Review
vi_VN: Đánh giá sản phẩm cha

en: All Reviews
vi_VN: Tất cả đánh giá

en: View Product Review
vi_VN: Xem đánh giá sản phẩm

en: Add New Product Review
vi_VN: Thêm đánh giá mới về sản phẩm

en: Add New Review
vi_VN: Thêm đánh giá mới

en: Edit Product Review
vi_VN: Sửa đánh giá sản phẩm

en: Update Product Review
vi_VN: Cập nhật đánh giá sản phẩm

en: Search Product Review
vi_VN: Tìm kiếm đánh giá sản phẩm

en: Not Found
vi_VN: Không tìm thấy

en: Not found in Trash
vi_VN: Không có trong thùng rác

en: Categories
vi_VN: Danh mục

en: Category
vi_VN: Danh mục

en: Search Category
vi_VN: Tìm kiếm danh mục

en: All Categories
vi_VN: Tất cả danh mục

en: Parent Category
vi_VN: Danh mục cha

en: Parent Category:
vi_VN: Danh mục cha:

en: Edit Category
vi_VN: Sửa danh mục

en: Update Category
vi_VN: Cập nhật danh mục

en: Add New Category
vi_VN: Thêm danh mục mới

en: New Category Name
vi_VN: Tên danh mục mới

note: translators: %s is the theme name.
en: %s Settings
vi_VN: %s Cài đặt

en: Rating
vi_VN: Xếp hạng

en: Review Entity
vi_VN: Lượt nhập đánh giá

en: Product
vi_VN: Sản phẩm

en: Book
vi_VN: Sách

en: Creative Work Season
vi_VN: Mùa làm việc sáng tạo

en: Creative Work Series
vi_VN: Chuỗi công việc sáng tạo

en: Episode
vi_VN: Tập phim

en: Game
vi_VN: Trò chơi

en: Local Business
vi_VN: Địa điểm kinh doanh

en: Media Object
vi_VN: Đối tượng Media

en: Movie
vi_VN: Phim

en: Music Playlist
vi_VN: Danh sách phát nhạc

en: Music Recording
vi_VN: Ghi âm nhạc

en: Organization
vi_VN: Tổ chức

en: More info about review entity and how to choose the right one can be found %shere%s.
vi_VN: Thông tin thêm về đơn vị đánh giá và cách lựa chọn đúng có thể được tìm thấy %stại đây%s.

en: Product Price
vi_VN: Giá sản phẩm

en: Product SKU
vi_VN: Mã sản phẩm

en: Product Brand
vi_VN: Thương hiệu sản phẩm

en: Affiliate Button Label
vi_VN: Nhãn Nút Affiliate

en: Buy Now
vi_VN: Mua Ngay

en: Affiliate Link
vi_VN: Liên kết affiliate

en: Open Link In New Tab
vi_VN: Mở liên kết trong tab mới

en: Sponsored Attribute
vi_VN: Thuộc tính được tài trợ

en: Read More Button Label
vi_VN: Nhãn nút đọc thêm

en: Read More
vi_VN: Đọc tiếp

en: Short Description
vi_VN: Mô tả ngắn

en: Scores
vi_VN: Điểm

en: Product specs
vi_VN: Thông số kỹ thuật sản phẩm

en: Pros
vi_VN: Ưu điểm

en: Cons
vi_VN: Nhược điểm

en: Trending Posts
vi_VN: Bài viết nổi bật

en: Highlight your most popular posts or products based on the number of comments or reviews they have gotten in the specified period of time.
vi_VN: Làm nổi bật các bài viết hoặc sản phẩm phổ biến nhất của bạn dựa trên số lượng nhận xét hoặc đánh giá mà họ nhận được trong khoảng thời gian cụ thể.

en: Products
vi_VN: Sản phẩm

en: All categories
vi_VN: Tất cả danh mục

en: Taxonomy
vi_VN: Phân loại

en: All taxonomies
vi_VN: Tất cả phân loại

en: Module Title
vi_VN: Tiêu đề Mô-đun

en: Trending now
vi_VN: Xu hướng hiện tại

en: Module Title Tag
vi_VN: Tag tiêu đề module

en: Source
vi_VN: Nguồn

en: Taxonomies
vi_VN: Phân loại

en: Custom Query
vi_VN: Truy vấn tùy chỉnh

en: Posts ID
vi_VN: ID bài viết

en: Separate posts ID by comma. How to find the %spost ID%s.
vi_VN: Phân tách ID bài viết bằng dấu phẩy. Cách tìm %sID bài viết%s.

en: Trending From
vi_VN: Xu hướng từ

en: All Time
vi_VN: Mọi lúc

en: Last 24 Hours
vi_VN: 24 giờ trước

en: Last 7 Days
vi_VN: 7 ngày qua

en: Last Month
vi_VN: Tháng trước

en: Login
vi_VN: Đăng nhập

en: Sign Up
vi_VN: Đăng ký

en: Back to login
vi_VN: Quay lại đăng nhập

en: Sticky Functionality
vi_VN: Chức năng ghim

en: Only Main Row
vi_VN: Chỉ hàng chính

en: Top & Main Row
vi_VN: Hàng trên cùng & hàng chính

en: All Rows
vi_VN: Tất cả các hàng

en: Main & Bottom Row
vi_VN: Hàng chính & hàng dưới cùng

en: Only Top Row
vi_VN: Chỉ hàng trên cùng

en: Only Bottom Row
vi_VN: Chỉ hàng dưới cùng

en: Slide Down
vi_VN: Trượt xuống

en: Fade
vi_VN: Mờ dần

en: Auto Hide/Show
vi_VN: Tự động ẩn/hiện

en: Enable on
vi_VN: Bật trên

en: Transparent Functionality
vi_VN: Tính năng trong suốt

en: Display Conditions
vi_VN: Điều kiện hiển thị

en: Hooks Locations
vi_VN: Vị trí Hooks

en: Type
vi_VN: Loại

en: Location/Trigger
vi_VN: Vị trí/Kích hoạt

en: Conditions
vi_VN: Điều kiện

en: Output
vi_VN: Mã ngắn

en: Enable/Disable
vi_VN: Bật/Tắt

en: None
vi_VN: Không dùng

en: On scroll
vi_VN: Khi cuộn

en: On scroll to element
vi_VN: Khi cuộn đến phần tử

en: On page load
vi_VN: Khi tải trang

en: After inactivity
vi_VN: Sau khi không hoạt động

en: After x time
vi_VN: Sau x thời gian

en: On page exit intent
vi_VN: khi có ý thoát trang

en: Down
vi_VN: Xuống

en: Up
vi_VN: Lên

en: Content Blocks
vi_VN: Khối nội dung

en: Content Block
vi_VN: Khối nội dung

en: Add New
vi_VN: Thêm mới

en: Add New Content Block
vi_VN: Thêm mới khối nội dung

en: Edit Content Block
vi_VN: Sửa khối nội dung

en: New Content Block
vi_VN: Khối nội dung mới

en: View Content Block
vi_VN: Xem khối nội dung

en: Search Content Blocks
vi_VN: Tìm kiếm khối nội dung

en: Nothing found
vi_VN: Không tìm thấy gì

en: Nothing found in Trash
vi_VN: Không tìm thấy gì trong Thùng rác

en: Footer Menu 1
vi_VN: Menu chân trang 1

en: Footer Menu 2
vi_VN: Menu chân trang 2

en: Header Menu 3
vi_VN: Menu đầu trang 3

en: Header Widget Area
vi_VN: Khu vực tiện ích đầu trang

en: Icon
vi_VN: Biểu tượng

en: Icons Size
vi_VN: Kích thước biểu tượng

en: Icon Position
vi_VN: Vị trí biểu tượng

en: Left
vi_VN: Bên trái

en: Right
vi_VN: Bên phải

en: Newsletter
vi_VN: Bản tin

en: Text
vi_VN: Văn bản

en: You can add here some arbitrary HTML code.
vi_VN: Bạn có thể thêm vào đây một số code HTML tùy ý.

en: Container Style
vi_VN: Loại vùng chứa

en: Boxed
vi_VN: Đóng hộp

en: Specs
vi_VN: Thông số kỹ thuật

en: Email address
vi_VN: Địa chỉ email

en: Password
vi_VN: Mật khẩu

en: Remember Me
vi_VN: Ghi nhớ

en: Forgot Password?
vi_VN: Quên mật khẩu?

en: Log In
vi_VN: Đăng nhập

en: Username or Email Address
vi_VN: Tên người dùng hoặc địa chỉ email

en: Get New Password
vi_VN: Lấy mật khẩu mới

en: Username
vi_VN: Tên người dùng

en: Registration confirmation will be emailed to you.
vi_VN: Email xác nhận sẽ được gửi tới hộp thư của bạn.

en: Register
vi_VN: Đăng ký

en: Connect your Adobe Fonts project and use the selected fonts throughout Blocksy and your favorite page builder.
vi_VN: Kết nối dự án Adobe Fonts của bạn và sử dụng các phông chữ đã chọn trong Blocksy và trình tạo trang yêu thích của bạn.

en: Inject custom code snippets throughout your website. The extension works globally or on a per post/page basis.
vi_VN: Chèn code snippet trên toàn bộ trang web của bạn. Tiện ích mở rộng hoạt động trên toàn cầu hoặc trên cơ sở mỗi bài viết /trang.

en: After body open scripts
vi_VN: Mở script sau body

en: Upload an unlimited number of custom fonts or variable fonts and use them throughout Blocksy and your favorite page builder.
vi_VN: Tải lên số lượng font tùy chỉnh hoặc font thay đổi không giới hạn và sử dụng chúng trong Blocksy và trình tạo trang yêu thích của bạn.

en: Serve your chosen Google Fonts from your own web server. This will increase the loading speed and makes sure your website complies with the privacy regulations.
vi_VN: Chọn Google Font lưu trên máy chủ web của bạn. Điều này sẽ giúp tăng tốc độ tải và đảm bảo trang web của bạn tuân thủ các quy định về quyền riêng tư.

en: Create beautiful personalised menus that set your website apart from the others. Add icons and badges to your entries and even add Content Blocks inside your dropdowns.
vi_VN: Tạo menu cá nhân hóa đẹp mắt giúp trang web của bạn khác biệt với các menu khác. Thêm biểu tượng và huy hiệu vào các mục của bạn và thậm chí thêm khối nội dung bên trong danh sách thả xuống của bạn.

en: Menu Item Settings
vi_VN: Cài đặt mục menu
